OGŁOSZENIA NIEDZIELNE 21.06.2026

12 Niedziela Zwykła

21 czerwca 2026

  • SEMINARIUM   Dziś wspieramy formację nowych księży w archidiecezji gdańskiej. Dziękujemy za złożone ofiary, które przeznaczamy na Gdańskie Seminarium Duchowne. Bóg zapłać. 
  • RITA   Nabożeństwo do św. Rity w poniedziałek po mszy wieczornej. 
  • WIECZÓR CHWAŁY   Wieczór Chwały to czas adoracji, uwielbienia i modlitwy za siebie nawzajem. Ponadto rozważamy najnowszą encyklikę papieża Leona Magnifica Humanitas - o sztucznej inteligencji. Zapraszamy na Wieczory Chwały we wtorki o 2000
  • JAN CHRZCICIEL   Uroczystość Narodzin św. Jana Chrzciciela - patrona Tupadeł - w środę 24 czerwca. Msze o 7001800. Msza za mieszkańców Tupadeł o godz. 1800. Natomiast Sobótka w Tupadłach (ognisko i zabawa taneczna) będzie w sobotę o godz. 1900.
  • ADORACJA   Od tego tygodnia na czas wakacji adoracja będzie w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek od 1000do 2100
  • EXAMEN   Na zakończenie adoracji Ignacjański Rachunek Sumienia w piątek o 2045
  • WAKACJE   Msza na zakończenie roku szkolnego w piątek o 900
  • WAKACJE   Od przyszłej niedzieli 28 czerwca wakacyjny porządek mszy świętych: dodatkowa msza w sanktuarium o 2100 oraz w Rozewiu o 1900. Spowiedź codziennie (rano i wieczorem) 30 minut przed każdą mszą św. 
  • OSTROWO   Wielkie wydarzenie u naszych sąsiadów: Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie, po 25 latach budowy, będzie uroczyście konsekrowany przez abpa Tadeusza Wojdę, w najbliższą sobotę 27 czerwca o godz. 1100. Zachęcamy do udziału w tym ważnym wydarzeniu. 
  • IGNACY   Nabożeństwo do św. Ignacego Loyoli w sobotę po mszy wieczornej. Modlimy się o szczęśliwy poród, a także o dar rozeznawania i podejmowania dobrych decyzji. Zapraszamy małżonków, którzy pragną lub oczekują potomstwa oraz wszystkich rozeznających swoją przyszłość. 
  • IGNACY   Woda św. Ignacego dla kobiet w ciąży i starających się o potomstwo znajduje się przy figurze naszego Patrona. 
  • RÓŻE   Kobiety, które niedawno urodziły dziecko zachęcamy do przyniesienia 9 białych róż w podziękowaniu za 9 miesięcy szczęśliwej ciąży. 
  • BONUS   Po mszy świętej zapraszamy do wysłuchania prezentacji organowej, a w dolnym kościele otwarty jest nasz sklepik z dewocjonaliami, ruchoma szopka całoroczna oraz kawiarenka Inigo Café serwująca ciasta domowej roboty i pyszną kawę. 

Życzymy dobrej niedzieli i dobrego tygodnia!
Szczęść Boże nad morzem!

 

Dziś najdłuższy dzień roku, a w Jastrzębiej Górze najdłuższy dzień w Polsce, który trwa 17h 20
SŁOŃCE  wschód 04:09  zachód 21:30

 


LIST ARCYBISKUPA

List Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Tadeusza Wojdy z okazji niedzieli modlitw w intencji Gdańskiego Seminarium Duchownego

 

Drodzy Bracia Kapłani, umiłowani w Panu Siostry i Bracia!

W duchu jedności i wdzięczności kieruję do Was ten list w niedzielę modlitw w intencji Gdańskiego Seminarium Duchownego. Jest to szczególny czas, w którym nasza wspólnota archidiecezjalna, zatrzymuje się, by spojrzeć na dar powołań kapłańskich i odpowiedzialność, jaką ponosimy za przyszłość Kościoła na Pomorzu. Seminarium Duchowne jest niezwykłą przestrzenią. To szkoła życia, szkoła Ewangelii, szkoła służby. Papież Leon XIII przypominał: „Nie ma na tej ziemi dzieła bardziej Bożego i zbawczego niż formacja wiernych kapłanów”. To właśnie w seminarium dojrzewa kapłaństwo dar, który Chrystus składa w serce człowieka.

Umiłowani w Panu!

Niedawno świętowaliśmy setną rocznicę ustanowienia Archidiecezji Gdańskiej. To pełne wdzięczności spojrzenie na dzieje wiary na naszej ziemi uświęconej życiem i ofiarą tylu ludzi Kościoła. Gdańskie Seminarium Duchowne wpisuje się w to dziedzictwo – przez dziesięciolecia było miejscem, z którego Kościół nasz czerpał siłę, światło wiary i nowych duszpasterzy.

Niedziela modlitw w intencji Gdańskiego Seminarium Duchownego, skłania nas do refleksji nad naszą osobistą odpowiedzialnością za Kościół i nad troską o dzieło powołań w naszej Archidiecezji, by nigdy nie zabrakło dobrych i oddanych kapłanów, którzy za przykładem św. Wojciecha, naszego Patrona, będą kontynuować misję głoszenia Ewangelii. To w tej uczelni kształcą się i przygotowują do przyszłych zadań synowie pomorskiej ziemi, których Bóg wzywa do służby w Kościele z rozmaitych rodzin i parafii. Przez blisko 70 lat swojego istnienia oliwska Alma Mater zrodziła Kościołowi 4 biskupów i ponad 650 kapłanów, którzy pracują jako duszpasterze w parafiach, katecheci w szkołach, pracownicy naukowi na uniwersytetach oraz jako misjonarze w różnych zakątkach świata. Dzięki naszej wspólnej trosce dzisiejsza gdańska uczelnia-instytucja jest przyjaznym i nowoczesnym domem formacyjnym dla kandydatów do kapłaństwa. Czeka na nich nasza Archidiecezja, nasze parafie oraz wierni.

Gdańskie Seminarium Duchowne jest uczelnią, która pragnie jak najlepiej przygotować swoich alumnów do przyszłych zadań. Nasi klerycy kształtują swój intelekt poprzez siedmioletnią formację filozoficzno-teologiczną i jako studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskują tytuł magistra teologii. W trakcie formacji rozwijają także ducha i ćwiczą się w posłudze duszpasterskiej, ewangelizacyjnej i charytatywnej, współpracując m.in. z diecezjalną „Caritas”, hospicjami, domami opieki, duszpasterstwem ludzi morza.

Odpowiadając na potrzeby powołaniowe Metropolii Gdańskiej kontynuujemy wraz z diecezją toruńską, formację wstępną alumnów pierwszego rocznika w domu propedeutyczny w Gdańsku Starych Szkotach. W tym czasie skupiamy się w pracy z nowymi alumnami na dwóch płaszczyznach: budowaniu bliskiej relacji z Chrystusem i formacji ludzkiej. 

Z ufnością w Bożą opatrzność patrzymy w przyszłość, oczekując nowych kandydatów do naszego gdańskiego seminarium, świadomi tego, że dla młodego mężczyzny wybór drogi do kapłaństwa nie jest łatwy i nie zawsze spotyka się ze społecznym zrozumieniem. Uczniowie Jezusa też nie mieli łatwo. Musieli mierzyć się z trudnymi wyzwaniami, a nawet prześladowaniami. Oni zaufali i dokonali wielkiego dzieła - zanieśli wiarę „aż na krańce świata”. „Żniwo” jest wciąż wielkie, „ale robotników mało” dlatego Jezus, podobnie jak nad Jeziorem Galilejskim, nie przestaje powoływać do pięknej i ważnej posługi Ewangelii. Zachęcamy Was młodzi, byście z entuzjazmem i bez lęku odpowiedzieli „tak” na Boże wezwanie i wstąpili w nowym roku do naszego seminarium. Czekamy na Was!

Drodzy Przyjaciele Gdańskiego Seminarium Duchownego!

Zwracam się także do Was, dziękując za Wasze modlitwy o powołania kapłańskie. Św. Jan Paweł II pisał „Kapłan nie bierze się znikąd, ale z serca Boga i serca rodziny”. Wyrażam moją wdzięczność rodzinom, które tworzą atmosferę przyjazną powołaniu do kapłaństwa. Gdy rodzice uczą dzieci znaku krzyża, gdy wspólnie klękają do modlitwy, gdy niedzielna Eucharystia jest naturalną częścią życia – wtedy serce młodego człowieka otwiera się na Boże natchnienia. Dlatego proszę Was dbajcie o klimat wiary w domach. Nie lękajcie się otwartości na powołania w Waszych rodzinach. Nie gaście w sercach młodych pragnienia służby Panu Bogu – wspierajcie ich przykładem i modlitwą.

Wielu spośród alumnów Gdańskiego Seminarium Duchownego było związanych ze środowiskiem liturgicznej służby ołtarza. To w grupach ministrantów i lektorów rodzi się i dojrzewa najwięcej powołań kapłańskich. Służba liturgiczna to często pierwsza droga ku kapłaństwu.

Słowa wdzięczności kieruje do Was, Bracia Kapłani, za przykład wiary i gorliwości w wypełnianiu codziennych kapłańskich obowiązków oraz za Waszą odpowiedzialną pracę z ministrantami i lektorami.

Seminarium to jednak nie tylko alumni, to także moderatorzy, wykładowcy, pracownicy duchowni i świeccy; to także całe zaplecze gospodarcze, konieczne do funkcjonowania tej uczelni. Taka instytucja potrzebuje wsparcia materialnego. Gdańskie Seminarium Duchowne nie otrzymuje żadnych państwowych subwencji czy dotacji, lecz utrzymuje się wyłącznie z ofiar wiernych i kapłanów. Pragnę z serca podziękować wszystkim, którzy wspierają nasze seminarium. W szczególności kieruję te słowa do ponad 1600 osób tworzących „Towarzystwo Przyjaciół Gdańskiego Seminarium Duchownego”. Klerycy, moderatorzy i profesorowie potrzebują Waszej modlitwy. Wyrażam wdzięczność za Waszą życzliwość oraz pomoc duchową i materialną, z jaką przychodzicie naszej uczelni. Dziękuję również za wszystkie szlachetne inicjatywy, które są wyrazem troski o codzienne potrzeby Gdańskiego Seminarium. Dziękuję wszystkim, którzy duchowo i materialnie troszczą się o seminarium, co jest wyrazem Waszej wiary i miłości do Kościoła oraz odpowiedzialności za jego wspólne dobro.

Drodzy Bracia i Siostry!

Ofiary zbierane dzisiaj na tacę, jaki i dobrowolne ofiary za jubileuszowy numer kleryckiego czasopisma Novelle Olivarum oraz najnowszy modlitewnik „Wypłyń na głębie”  są przeznaczone na utrzymanie Gdańskiego Seminarium Duchownego. Za złożone ofiary najserdeczniej Wam dziękuję razem z Księdzem Rektorem, Księżmi Moderatorami, profesorami oraz alumnami naszej uczelni. Wspieracie dzieło jedyne w swoim rodzaju, dzieło piękne i szlachetne. Otaczając duchową i materialną opieką nasze seminarium, troszczycie się o przyszłość Kościoła, o przyszłość następnych pokoleń, waszych dzieci i wnuków. Wyrażacie w ten sposób Waszą miłość do Kościoła, Waszą troskę o jego przyszłość oraz odpowiadacie na wezwanie z Ewangelii o pomnażanie dobra poprzez dzielenie się z innymi tym, co sami od Boga otrzymaliśmy. Niech zatem – używając słów św. Pawła – radosnego dawcę umiłuje Bóg (por. 2Kor 9,7).

Wszystkim, którzy kochają Kościół i czują odpowiedzialność za Archidiecezję Gdańską, za powołania i Gdańskie Seminarium Duchowne, z serca błogosławię.

Arcybiskup Tadeusz Wojda
Metropolita Gdański


Marsz dla Życia i Rodziny

Festiwal dla Życia

Opalanie przy Jezusie

Adoracja

Uwielbienie AMDG

Wieczór Chwały

Nabożeństwa czerwcowe

Serce Jezusa

Patron Sanktuarium

Św. Ignacy Loyola

Dla rodzących matek

Woda Ignacego

Podziękowanie za ciążę

Białe róże

Błogosławieństwo Patrona

Ignacy Kowalski

Jezuici świętują

100 lat Prowincji

Wszystkie wydarzenia

Kalendarz

Bądź na bieżąco

Nowe na stronie

Złóż ofiarę na Sanktuarium

Dar serca

 

Ad maiorem Dei gloriam 

 

 

 

 

» Archiwum | Pobierz jako PDF

Sakramenty

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY KAPLICA SIÓSTR Tupadły Rozewie
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
529 0.10400986671448