19 września 2020

ROCZNICA ZATWIERDZENIA TOWARZYSTWA JEZUSOWEGO

Towarzystwo Jezusowe zał. 1540

27 września 1540

Papież Paweł III bullą Regimini militantis Ecclessiae zatwierdził Towarzystwo Jezusowe - nowy zakon założony przez św. Ignacego Loyolę.

Zatwierdzając papież tak się w bulli wyraża: "My Naszą apostolską władzą aprobujemy, potwierdzamy i błogosławimy... biorąc pod opiekę Naszą i Stolicy Apostolskiej samych towarzyszy i dając im pozwolenie i moc ułożenia konstytucji, jakie według ich sądu będą zgodne z celem Towarzystwa, ku chwale Pana naszego Jezusa Chrystusa i ku pożytkowi bliźnich, usuwając wszelkie przeszkody...".

Te słowa papież Paweł III potwierdził w 1543 roku. Tego samego dokonali jego następcy Juliusz III w 1550 roku oraz Grzegorz XIII w 1548 roku.

POZNAJ JEZUITÓW