21 maja 2021

ROK IGNACJAŃSKI

500 rocznica nawrócenia Ignacego Loyoli

ROK IGNACJAŃSKI

Św. Ignacy Loyola (1491-1556) został ranny w bitwie o Pampelunę dnia 20 maja 1521 roku. To wydarzenie zapoczątkowało proces jego przemiany duchowej, który z próżnego rycerza zmienił go w pokornego żołnierza Jezusa Chrystusa. Wspominając to „spotkanie” Ignacego z kulą armatnią, która strzaskała mu nogę, jezuici rozpoczynają jubileuszowe obchody Roku Ignacjańskiego.  Centralnym dniem uroczystych obchodów będzie 12 marca 2022 roku. W tym w dniu, 400 lat temu (12 marca 1622), papież Grzegorz XV kanonizował Ignacego. Rok Ignacego Loyoli zakończy się w dzień liturgicznego wspomnienia Świętego, czyli 31 lipca 2022 roku.

W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo

„Rok Ignacjański 2021-2022 jest dla nas wielką okazją, którą powinniśmy w pełni wykorzystać, nie przegapić jej. Jest on wezwaniem skierowanym do nas, abyśmy pozwolili Panu dokonać w nas nawrócenia. Prosimy Pana o łaskę przeżycia odnowy. Pragniemy odkryć nowy entuzjazm wewnętrzny i apostolski, nowe życie, nowe drogi podążania za Panem. Dlatego wybraliśmy jako motto tego roku: W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo (vedere tutte le cose nuove in Cristo) – napisał w specjalnym przesłaniu z tej okazji generał jezuitów o. Arturo Sosa SJ.

Kościół Jubileuszowy

Na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z dnia 24 marca 2021 roku kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze jest na czas trwania Roku Ignacjańskiego Świątynią Jubileuszową, którą pobożnie nawiedzając można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami:
- stan łaski uświęcającej,
- przystąpienie do Komunii świętej,
- modlitwa w intencjach Ojca Świętego

Rok jubileuszowy trwa

od 20 maja 2021

do 31 lipca 2022

W dekrecie czytamy, że odpust mogą uzyskać wierni, którzy szczerze żałując za grzechy i oddając się uczynkom miłosierdzia nawiedzą którąkolwiek jubileuszową świątynię Towarzystwa Jezusowego w Polsce i wezmą tam pobożnie udział w świątecznych celebracjach, bądź przez jakiś czas oddadzą się modlitwie myślnej, kończąc ją Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary i pobożnym wezwaniem Matki Bożej i św. Ignacego Loyoli.
Ten sam odpust uzyskać mogą również starsi, chorzy i ci wszyscy, którzy z ważnych powodów nie mogą wychodzić z domu, jeśli - wolni od jakiegokolwiek przywiązania do grzechu - włączą się duchowo w jubileuszowe celebracje poprzez modlitwę przed wizerunkiem św. Ignacego i ofiarują Bogu miłosiernemu swe cierpienie wzbudzając jednocześnie intencję spełnienia trzech zwykłych warunków odpustu, gdy tylko będzie to możliwe.
Aby jak najwięcej osób mogło dostąpić tych duchowych łask, zgodnie z zaleceniem Penitencjarii Apostolskiej, ojcowie jezuici są do dyspozycji wiernych w posłudze sakramentu pojednania i pokuty.

Świętuj z nami!