11 września 2021

JOSE SANCHEZ DEL RIO

ŚWIĘTY NASTOLATEK

Akcja Katolicka Archidiecezji Gdańskiej będzie obchodzić 25-lecie istnienia. W ramach duchowego przygotowania do jubileuszu w marcu 2021 rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Jose Sancheza del Rio.

PEREGRYNACJA

Relikwie peregrynują po parafialnych oddziałach Akcji Katolickiej, w dniach 14-16 września 2021 zawitają do Jastrzębiej Góry.

W czasie homilii otwierajacej diecezjalną peregrynację biskup Wiesław Szlachetka przypomniał historię młodego św. Jose Sancheza del Rio,14-letniego chrześcijanina umęczonego za wiarę w Chrystusa przez siepaczy bezbożnego prezydenta Meksyku Plutarco Callesa, owładniętego obsesyjną nienawiścią wobec katolików.

- Na mocy antykościelnych zapisów konstytucji z 1917 r. stopniowo ograniczano działalność Kościoła: świątynie przeszły na własność państwa, które jedynie wynajmowało je Kościołowi dla potrzeb kultu. Księża i siostry zakonne nie mogli chodzić w strojach duchownych, zabroniono publicznych nabożeństw, upaństwowiono katolickie szkoły. Zakazano budowy nowych święceń i używania konfesjonałów. Prezydent Plutarco Calles otwarcie deklarował, że chce zniszczyć Kościół katolicki - podkreślił.

Biskup dodał, że miarą antykatolickiego obłędu Callesa było objęcie grzywną wszystkich używających na co dzień odwiecznego hiszpańskiego pożegnania "Adios", które oznacza "Z Bogiem". - Prześladowania, które spadły na katolików w tym kraju, można porównać do terroru wobec chrześcijan w bolszewickiej Rosji i ogarniętej wojną domową Hiszpanii. W 1926 roku meksykańscy katolicy rozpoczęli pokojowe protesty przeciwko polityce gwałtu Callesa - mówił biskup.

- Calles odpowiedział brutalnymi represjami. Wojsko federalne napadało na uczestników nabożeństw w kościołach. Okrutnie zabijano ich. Żołnierze dyktatora bezcześcili Najświętszy Sakrament w kościołach, a nawet urządzali w nich bale. Z tej racji w różnych częściach Meksyku zaczęły powstawać oddziały chrześcijan, które podjęły walkę z masońskim rządem w obronie wiary i praw katolików. Powstańców nazwano "cristeros", co oznacza "należący do Chrystusa". Ich pozdrowieniem i wezwaniem były słowa: "Niech żyje Chrystus Król!" - wyjaśnił hierarcha.

- Ta walka meksykańskich chrześcijan o wiarę trwała do roku 1929. Wśród wielu tamtejszych męczenników był też Jose Sanchez del Rio, kanonizowany przez papieża Franciszka w 2016 roku. Był brutalnie torturowany. Na wszelkie namowy do wyrzeczenia się wiary odpowiadał z ogromną odwagą: "Niech żyje Chrystus Król!". Dwóch chłopców, którzy widzieli jego męczeńską śmierć, zostało kapłanami i  założyli zgromadzenia zakonne - mówił.

Podkreślił, że dzięki niezłomnej wierności Chrystusowi Królowi Wszechświata, dzisiaj święty doznaje od niebieskiego Ojca najwyższej czci i chwały. Jego kult rozpowszechnił się w całym Kościele. A instytut Akcji Katolickiej, któremu patronuje Chrystus Król, obrał tego go za współpatrona dla swojej misji.

- Jakże potrzebne jest aktywne zaangażowanie ludzi świeckich w misję Kościoła, jak bardzo potrzebna jest Akcja Katolicka, by w sposób zorganizowany podejmować problemy współczesności. Aby pogłębiać życie religijne, moralne, intelektualne i kulturalne, przenikać wartościami ewangelicznymi życie społeczne, angażować się w formację dzieci i młodzieży, a także w kształcenie działaczy katolickich i przygotowanie ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym - podsumował biskup.

FILM

Film CRISTIADA traktuje o tych wydarzeniach. Film możesz obejrzeć na KATOFLIX