24 czerwca 2021

100 LAT JASTRZĘBIEJ GÓRY

1921-2021

Jubileusz 100-lecia Jastrzębiej Góry

W tym roku przypada jubileusz 100-lecia powstania Jastrzębiej Góry. Główne obchody odbędą się

21 czerwca 2021

w pierwszy dzień astronomicznego lata. Dzień ten jest także, ze względu na wyjątkowe położenie Jastrzębiej Góry – wysuniętej najdalej na północ Polski, rekordowo najdłuższym dniem w Polsce, a tym samym noc 21/22 czerwca - rekordowo najkrótszą nocą.

Kulminacyjnym wydarzeniem  będzie odsłonięcie muralu

Jastrzębia Góra - 100 lat w biało-czerwonym świetle blizy

symbolizującego miejsca i postaci związane z tą wyjątkową miejscowością. Mural powstał dzięki dotacji w ramach Programu „Niepodległa” realizowanego przez Biuro Programu Niepodległa Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Tego dnia odbędzie się także historyczny

spacer z przewodnikiem

na którym będzie można otrzymać okolicznościowy numer retrogazety

Kurier Pilëce

oraz wziąć udział w grze miejskiej

Bądź jak jastrząb

O godz. 1900 na stronie internetowej Gminy Władysławowo, profilu Facebook oraz platformie YouTube pojawi się pierwsza z trzech części reportażu o Jastrzębiej Górze, zatytułowana „Historia”.

W dniach 21 i 22 czerwca, w godz. 1600-2000, odbywać się będzie

plener malarski

przy Gwieździe Północy, z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej. Na wystawę poplenerową prac zapraszamy od 26 czerwca do 15 sierpnia do auli kościoła parafialnego.

W tym roku wydane zostaną także okolicznościowe publikacje: album, który zawierać będzie fotografie od początku powstania miejscowości, aż po czasy obecne; komiks, którego główną bohaterką jest nieistniejąca już słynna winda, niegdyś umożliwiająca letnikom zjazd ze stromego klifu na plażę. Wydane zostaną także okolicznościowe pocztówki, przedstawiające charakterystyczne obiekty i miejsca w Jastrzębiej Górze. Odbędą się wystawy czasowe, plener artystyczny, wakacyjne historyczne spacery z przewodnikiem miejskim, reportaże i quizy.

Wszystkie działania zaplanowano na okres całego jubileuszowego 2021 roku, a zapoczątkowane zostały wydaniem unikatowego kalendarza z dawnymi fotografiami.

Zapraszamy do Jastrzębiej Góry, pięknego kurortu położonego na malowniczym klifie - w miejscu najdalej wysuniętym na północ Polski. Spędźcie najdłuższy dzień w roku właśnie w Jastrzębiej Górze!

Eucharystia

Dziękczynienie Bożej Opatrzności za dar Jastrzębiej Góry odbędzie się w środę 23 czerwca o godz. 1800 w kościele parafialnym.