Intencje Papieskie

Każdego miesiąca papież Franciszek zwraca naszą uwagę na konkretne potrzeby współczesnego człowieka.

Styczeń 2024: O dar różnorodności w Kościele

Nie ma potrzeby obawiać się wielości charyzmatów w Kościele. Doświadczanie tej różnorodności powinno nas raczej radować!

Różnorodność i jedność były bardzo mocno obecne w pierwszych wspólnotach chrześcijańskich. Napięcie musiało zostać rozwiązane na wyższym poziomie. Ale to nie wszystko. Aby iść naprzód na drodze wiary, konieczny jest dialog ekumeniczny z naszymi braćmi i siostrami z innych wyznań i wspólnot chrześcijańskich. Nie jest to coś niezrozumiałego czy niepokojącego, lecz jest to dar, który Bóg daje wspólnocie chrześcijańskiej, aby mogła wzrastać jako jedno ciało, Ciało Chrystusa. Pomyślmy chociażby o Kościołach wschodnich. Mają one swoje własne tradycje czy charakterystyczne obrzędy liturgiczne... a jednak zachowują jedność wiary, wzmacniając ją, a nie tworząc podziały.

Jeśli Duch Święty prowadzi nas, obfitość czy różnorodność nigdy nie powodują konfliktu. Duch Święty przypomina nam przede wszystkim, że jesteśmy dziećmi kochanymi przez Boga - wszyscy równi w Bożej miłości i wszyscy różni.

Módlmy się, aby Duch Święty pomógł nam rozpoznać dar różnorodnych charyzmatów we wspólnotach chrześcijańskich i odkryć bogactwo wielości tradycji obrzędowych w Kościele katolickim.