SPOWIEDŹ

Sakrament pokuty i pojednania, czyli spowiedź, to spotkanie podczas którego Bóg przez kapłana przebacza ci wszystkie twoje grzechy i jednoczy cię na nowo ze sobą i ze wspólnotą Kościoła.

GRZECH

Grzechem jest wszystko to, co oddziela mnie od Boga i od drugiego człowieka. Grzech oddala nas od dobra i miłości. Każdy grzech wyrządza szkodę, bo jest odrzuceniem Boga i Jego miłości. Niszczy tego, który grzeszy, niszczy relacje między ludźmi, między człowiekiem i Bogiem.

GRZECH CIĘŻKI A LEKKI

Grzech lekki to małe zło, które przydarzy ci się, kiedy zapomnisz postępować z miłością. Taki grzech nie oddziela cię od Boga. Grzech ciężki to duże zło. Wiesz o tym, a mimo to nie rezygnujesz i robisz to specjalnie. Jeśli ktoś popełnił grzech ciężki, musi się wyspowiadać, bo utracił więź z Bogiem.

DOBRA SPOWIEDŹ

Pięć warunków dobrej spowiedzi:

1. Rachunek sumienia - zastanawiasz się co złego zrobiłeś i dlaczego oraz jakie dobre uczynki zaniedbałeś
  2. Żal za grzechy - jest ci przykro i przyznajesz, że to było złe
  3. Mocne postanowienie poprawy - postanawiasz, że postarasz się nie robić więcej tych złych rzeczy
  4. Spowiedź szczera - wyznajesz wszystkie grzechy spowiednikowi i otrzymujesz rozgrzeszenie
  5. Zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu - zadaną pokutą może być modlitwa lub zadanie naprawienia wyrządzonej szkody lub zrobienia dobrego uczynku

EFEKT SPOWIEDZI

Spowiedź jedna mnie z Bogiem i bliźnimi oraz daje nowy początek. Staję się wolny, gdy szczerze i otwarcie mówię o tym, co złego zrobiłem. A jeszcze większą wolność odczuwam, gdy na własne uszy usłyszę, że Bóg mi przebaczył.

W NASZEJ PARAFII

Jeśli chcesz skorzystać z sakramentu pojednania to czekamy na ciebie w wyciszonych konfesjonałach w kościele św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze. Spowiadamy zazwyczaj 30 minut przed mszą. Szczegółowy grafik spowiedzi oraz spowiedników znajdziesz w KALENDARZU PARAFIALNYM

Spowiedź odbywa się w kościele parafialnym św. Ignacego Loyoli (ul. Piastowska 14). W pozostałych kaplicach (Kaplica Sióstr, Rozewie, Tupadły) spowiadamy na życzenie - wystarczy poprosić księdza, najlepiej po zakończeniu mszy św.

PRZYGOTOWANIE

Aplikacje na telefon pomocne w przygotowaniu do spowiedzi

Modlitwa w drodze - Jezuici >> iOS Android

Rachunek Sumienia - Zmartwychwstańcy >> Android

Rachunek Sumienia - Dominikanie >> Android

Zrobiłeś coś złego? Nie bój się!

Jest na to rozwiązanie:

RS+ŻG+MPP+SS+ZBB = Spowiedź