Program

17. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny

„Słowo i Muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze


 

20 sierpnia 2022 (sobota)

Andrzej Chorosiński (organy), Michał Chorosiński (recytacje)

Program

Johann Sebastian Bach -  Preludium i fuga e-moll /BWV548/

Cyprian Kamil Norwid – wiersze wybrane

Fryderyk Chopin – Etiuda cis-moll Op.25/7

Juliusz Słowacki – wiersze wybrane

Karol Szymanowski – Etiuda b-moll Op.4/3

Adam Mickiewicz – wiersze wybrane

Charles Marie Widor – IV Symfonia Op.13 /Toccata-Andante cantabile-Scherzo-Toccata/

 

Andrzej Chorosiński naukę gry na organach rozpoczął, w klasie prof. Stanisława  Możdzonka,  w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, które ukończył z wyróżnieniem w 1967 roku. W tym samym roku rozpoczął studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończone z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez  Floor  Peetersa  w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Korei Południowej i w Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset  w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli  im. Pawła VI  w  Watykanie czy   Katedrze  Św.  Patryka  w  Nowym  Jorku. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad  20 płyt  LP  i  CD  dla takich firm jak:   Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał  tytuł  „Podwójnej Platynowej Płyty”  płycie CD nagranej w  Bazylice w Licheniu. Twórczość  kompozytorska A.Chorosińskiego  obejmuje : Koncert na  organy i orkiestrę ,  muzykę kameralną,  organową, chóralną i  filmową,  komponowaną  na  zamówienie Wytwórni Filmów  Dokumentalnych  w  Łodzi.  Jest  również  autorem licznych ,  autorskich   transkrypcji   utworów  orkiestrowych na  organy ,   m.in.  utworów  A.Vivaldiego, C. Saint Saensa M.Rimskiego  Korsakowa,  M.Mussorgskiego,  B.Smetany Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. W  roku  1992  otrzymał  tytuł  naukowy  Profesora  sztuk  muzycznych. Jest profesorem klas organów w warszawskiej i wrocławskiej Akademii Muzycznej. W latach 1987-1993 był prorektorem,  a  w latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F.Chopina w Warszawie. W  latach 1993 - 2000 był  członkiem  Prezydium  AECAM -  Stowarzyszenia  Rektorów  Europejskich  Uczelni  Muzycznych. Był przewodniczącym  Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce  - KRUA.  Prowadził kursy mistrzowskie  w Niemczech, Szwecji, Finlandii, USA,  Japonii, Korei  Płd. i Izraelu. Był też jurorem konkursów organowych we Francji, Niemczech i Polsce. Od  1999  roku  kieruje  Katedrą  Organów  i  Klawesynu  w warszawskiej  akademii muzycznej. W latach 1997-2002 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Jest  współinicjatorem  i  dyrektorem  artystycznym  7 międzynarodowych  festiwali  muzyki  organowej i kameralnej  na  zabytkowych instrumentach ,  we  Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy , Kłodzku. Kluczborku  i  Św. Lipce. Posiada liczne  odznaczenia  i  nagrody,  m.in. Zasłużonego  Działacza Kultury,  Złoty Krzyż Zasługi, medal   „Ecclesiae  Populoque  Servitium  Praestanti”. Jest honorowym  obywatelem miast  Jelenia  Góra  i  Kłodzko, przyznanych  za  zasługi w  popularyzowaniu  kultury  muzycznej  na  terenie  Dolnego Śląska. Jest konsultantem  i  autorem  licznych  projektów  w zakresie  budownictwa organowego  w Polsce,  Niemczech,  Kanadzie  i  Japonii.


Festiwal 2022 - PLAKAT


 

Sakramenty

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY KAPLICA SIÓSTR Tupadły Rozewie
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
306 0.17301607131958