Szafarze

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

Nadzwyczajny szafarz Komunii św. to osoba świecka, którą biskup wyznaczył do pomocy kapłanowi w rozdzielaniu Eucharystii podczas Mszy św. oraz do zanoszenia jej chorym.

Podczas Eucharystii sprawowanej w gdyńskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia 28 maja 2022 roku abp Tadeusz Wojda ustanowił kolejnych 45 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Obecnie w archidiecezji gdańskiej jest ponad 400 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

W homilii arcybiskup zaznaczył, że posługa szafarza związana jest z ostatnią wieczerzą. - Kiedy Jezus ustanawiał Eucharystię i kapłaństwo, polecał, aby Jego Ciało stawało się pokarmem dla wszystkich wierzących, którzy przyjmują Go jako Syna Bożego, Zbawiciela, którzy w ten sposób pragną rozwijać swoją wiarę, żyć nią i dzielić się z innymi.

Wyjaśnił, że szafarz powinien kierować się trzema zasadniczymi motywami. - Pierwszy to żywa wiara, którą otrzymaliśmy na chrzcie św. Trzeba, aby ona nieustannie się rozwijała i umacniała poprzez modlitwę, spotkanie z Jezusem oraz wszystkie praktyki pobożności. Wiara otwiera nas na zbawczą i uzdrawiającą obecność Jezusa pośród nas - podkreślił metropolita.

Drugi motyw to wiara w Jezusa, który jest obecny w Eucharystii. - Jakże czasem trudno jest wierzyć, że w tym białym opłatku i kropli wina jest prawdziwy i autentycznie żywy Jezus Chrystus. Szafarz to ten, który wierzy, że Jezus na ołtarzu staje się częścią naszego życia. On przychodzi, aby nam towarzyszyć, aby nas umacniać, uzdrawiać, wspierać i prowadzić - zaakcentował hierarcha.

Trzeci motyw to pragnienie zaniesienia Jezusa innym. - Szczególnie tym, którzy uczestniczyli w Eucharystii, a ze względu na stan zdrowia czy też inną sytuację teraz nie mogą. Potrzeba więc szafarzy, którzy Ciało Jezusa Chrystusa będą nieśli tym, którzy Go potrzebują, aby dalej Nim żyli, przyjmowali do swojego serca i mogli się zbawić - mówił abp Wojda.

W naszej parafii nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. są:

s. Elwira Prokopek, Tomasz Krzywoń, Sebastian Wujke, Bartłomiej Hewelt, Rafał Stawicki, Rafał Lipecki, Stanisław Wróblewski, Janusz Bisewski.

Osoby pragnące dołączyć do ich grona prosimy o kontakt z proboszczem.

Zdjęcia z promocji szafarzy 28 maja 2022

352 0.12627816200256