Program

16. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i Muzyka” u Jezuitów


14 sierpnia 2021

Stanislav Šurin (organy)

Program

Juan Cabanilles - Corrente italiana

Jozef Podprocký - Malá suita (podľa zápiskov v levočskom „Pestrom zborníku“ zo 17. storočia)

František Xaver Brixi - Preludium C dur

Johann Sebastian Bach:

Fúga g mol, BWV 578

Liebster Jesu, wir sind hier, BWV 731

J. S. Bach / A. Vivaldi - Concerto a mol, BWV 593 Allegro – Adagio – Allegro

Stanislav Šurin - Malé modálne prelúdium

Nostalgia pre Alenku

Fanfáry 

Petr Eben - Moto ostinato (z cyklu Nedeľná hudba)

Léon Boëllmann  - Suite Gothigue, op.25

I. Introduction – Choral 

II. Menuet gothique

III. Priere à Notre Dame

IV. Toccata 

Stanislav Šurin

 Grę na organach studiował w Bratislava State Conservatory jak i  w Diocesan Conservatory (Wiedeń) oraz na Academy of Music (Bratysława) pod kierunkiem Ivana Sokola. Artysta pobierał również prywatne lekcje u Johanna Trummera.  Brał udział w   wielu prestiżowych wydarzeniach artystycznych, m.in. od 1989 roku uświetnia uroczystości państwowe oraz wykonywał oprawę liturgiczną pielgrzymki Jana Pawła II na Słowacji. Jako solista, wielokrotnie występował  z Slovak Philharmonic Orchestra. W 2000 roku po raz pierwszy na Tajwanie wraz National Symphony Orchestra of Tajwan wykonał Glagolic Mass Leoša Janáčka. Koncertuje w Europie, w Stanach Zjednoczonych, Meksyku oraz Kanadzie.  Jego koncerty solowe w katedrze w Grazu, Schubertkirche  w Wiedniu,  katedrze św. Jana Baptysty (Trnava) zostały zarejestrowane na płytach CD. W latach 1999-2002 Stanislav Šurin był redaktorem czasopisma poświęconego muzyce sakralnej – Adoramus Te.  Jest także pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym  festiwalów organowych w Tranavie, Pieštu oraz Skalicy. Obecnie uczy gry na organach w Katolickim Uniwersytecie w słowackim mieście Ružomberok. W latach 2006-2008 działał jako muzyk diecezjalny w Bratislava-Tranava Archdiocese. Jako ekspert nadzorował restaurację  historycznych organów oraz budowę nowego instrumentu w Filharmonii Słowackiej i w katedrze św. Marcina w Bratysławie. Komponuje bazując na twórczości poetów pochodzenia słowackiego (zwłaszcza Miroslava Váleka) oraz francuskiego, komponuje także na podstawie tekstów liturgicznych, a wiele jego utworów zostało nagranych na płyty CD.

Sakramenty

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY KAPLICA SIÓSTR Tupadły Rozewie
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
291 0.12380194664001