Program

15. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i Muzyka” u Jezuitów


5 sierpnia 2020

Witold Zalewski (organy) + Hanna Zalewska (organy)

Hanna Zalewska jest maturzystką w Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fr. Chopina w Krakowie, gdzie realizuje od trzech lat naukę gry na organach głównych w klasie mgr Aleksandry Gawlik (wcześniej klasa fortepianu dr hab. Mileny Kędry). Jest laureatką Makroregionalnych Przesłuchań Klas Fortepianu (2013), Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” (2016) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Trzcianie, gdzie zdobyła I miejsce (2018). Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in.: mgr Olgę Łazarską czy prof. Alicję Paletę-Bugaj. Dwukrotnie brała udział w Zimowej Akademii Sztuki organizowanej dla uzdolnionej młodzieży przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Brała udział w 23. Letnich Koncertach Organowych w Oświęcimiu, XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Rabce-Zdroju oraz Wadowickich Koncertach Organowych (2018). W listopadzie 2018 roku zdobyła I miejsce w XI Konkursie Młodych Organistów w Krakowie. W styczniu 2019 roku wystąpiła w z koncertem solowym w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie. W marcu br. zdobyła III miejsce na IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie a w kwietniu br. zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym CEA we Wrocławiu. W czerwcu tego roku brała artystyczny udział w 3 koncertach na zabytkowych instrumentach we Francji. W lipcu 2019 uczestniczyła w Letniej Akademii Organowej w Pasłęku organizowanej przez Akademię Muzyczną z Łodzi. 

Hanna Zalewska jest tegoroczną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za artystyczne osiągnięcia w roku szkolnym 2018/19.

 

Witold Zalewski ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia. Od roku 1995 jest I organistą Katedry Wawelskiej. Jako solista koncertuje regularnie na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił, m. in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, katedrze Notre-Dame w Paryżu, katedrze św. Andrzeja w Sydney, Tokio Metroplitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule, Sankt Petersburgu i Moskwie. Od roku 1998 jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Był organistą liturgii sprawowanych przez Papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka . Jest autorem Śpiewnika pieśni kościelnych (PWM) oraz współredaktorem i współautorem wielu innych publikacji (m.in.: Śpiewnik Wawelski).

Witold Zalewski zajmuje się propagowaniem muzyki organowej organizując liczne koncerty i festiwale. (m.in. Mariacki Festiwal Organowy). W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Pro ecclesia et Pontifice”. Jako pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II sprawuje obecnie  funkcję dyrektora Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie na stanowisku adiunkta z habilitacją.

Program

W. Zalewski – J. S. Bach (1685-1750) - Toccata i fuga d-moll BWV 565

H. Zalewska, W. Zalewski - J. Rutter (*1945) - Variations on an easter theme

W. Zalewski - H. Mulet (1878-1967) - Toccata „Tu es Petra”

W. Zalewski - H. Mulet (1878-1967) - Toccata „Tu es Petra”

H. Zalewska - C. Franck (1822-1890) - Preludium, fuga i wariacje h-moll

A. Guilmant (1837-1911) - Finał z Sonaty d-moll nr op. 42


Sakramenty

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY KAPLICA SIÓSTR Tupadły Rozewie
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
212 0.19404196739197