Program

16. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i Muzyka” u Jezuitów


4 sierpnia 2021

Stephan Lutermann (organy)

Program

Louis Vierne - Allegro aus der 2. Symphonie op. 20 e-Moll

Christoph Willibald Gluck - Melodia di Gluck (Transkription: Enrico Bossi)

Günter Berger - Orgeltanz 1988 “Er werf all Angst, Furcht, Sorg und Schmerz in Meerestiefen hin” oder “Nun danket all und bringet Ehr”

Antonin Dvorak - Allegretto aus der Symphonie Nr. 8 (Transkription: Stephan Lutermann)

Carl Maria von Weber – Oberonouvertüre (Transkription: William Thomas Best)

Johann Sebastian – Sicilienne (Transkription: Charles Marie Widor)

Denis Bédard- Suite pour orgue (1991)

I - Prélude

II - Lamento

III – Toccata

Stephan Lutermann

Urodził się w Osnabrück w Niemczech, studiował organy, muzykę kościelną i dyrygenturę chóralną w Salzburgu i Kolonii. Artysta regularnie występuje w charakterze organisty i pianisty  na najważniejszych festiwalach i cyklach koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Afryce. Różnorodne nagrania płytowe, a także nagrania radiowe i telewizyjne odzwierciedlają jego szeroki repertuar i intensywne badanie zagadnień historycznej praktyki wykonawczej. Dodatkowo Lutermann realizuje się jako dyrygent chóralny, zdobywając liczne wyróżnienia na międzynarodowych konkursach. Często zasiada w jury konkursów organowych. 

W 2010 roku Lutermann zainicjował I Europejskie Spotkanie Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych „Sing We And Chant It“, które promowało twórczość młodych chórów wraz z towarzyszącym mu sympozjum na temat „Trends and Developments in Children's Voices”. Lutermann pracuje jako organista  w kościele św. Mateusza w Melle, gdzie gra i organizuje koncerty wokół zabytkowych organów Klausinga z 1713 r., odrestaurowanych przez Hendrika Ahrenda. Jest także wykładowcą dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Osnabrück i dyrektorem wielokrotnie nagradzanego chóru kameralnego „Vokalconsort Osnabrück”.

W ostatnich latach Lutermann wraz z choreografem Larsem Scheibnerem intensywnie zajmowali się sceniczną realizacją utworów chóralnych. Przede wszystkim powszechną uwagę i entuzjazm wzbudziły dzieła z Pasją wg św. Jana J.S. Bacha i Niemieckim Requiem Johannesa Brahmsa. Zwieńczeniem współpracy było założenie w 2016 roku czołowego europejskiego zespołu CHOREOS.

 


Sakramenty

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY KAPLICA SIÓSTR Tupadły Rozewie
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
291 0.13655114173889