Program

XIV Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i Muzyka u Jezuitów"
Jastrzębia Góra 2019

środa 31 lipca 2019 godz. 20:00


JEAN-CHRISTOPHE GEISER (organy)

Jean-Christophe Geiser studiował w szkole muzycznej w Bernie, w klasie fortepianu u Otto Segera oraz u Heinricha Gurtnera, zdobywając dyplom solisty z wyróżnieniem. Był dwukrotnym laureatem Prix de la Fondation Göhner. Nagroda ta umożliwiła mu dalsze studia organowe pod okiem François-Henri Houbart, a także udział w wielu różnych kursach z zakresu wykonawstwa i interpretacji. W czasie nauki w Wyższej Szkole Muzycznej studiował jednocześnie prawo i muzykologię na Uniwersytecie w Bernie.

W wieku 26 lat został zwycięzcą konkursu na prestiżową pozycję tytularnego organisty katedry w Lozannie, najważniejszego kościoła gotyckiego w Szwajcarii. W 1993 roku został mianowany profesorem organów na studium zawodowym w Liceum Muzycznym w Lozannie, gdzie pełni obecnie funkcję Dziekana Wydziału Organów i Klawesynu. Jest także dyrektorem artystycznym Towarzystwa Koncertowego Katedry w Lozannie.

Jean-Christophe Geiser występował w około trzydziestu krajach w całej Europie, Ameryce i byłym Związku Radzieckim jako organista koncertowy, regularnie sponsorowany przez Fundację Pro Helvetia. Został zaproszony do występowania w katedrach w Hamburgu, Kolonii, Helsinkach, Brukseli, Oslo i Waszyngtonie, a także w Notre-Dame w Paryżu, St. Martin-in-the-Fields w Londynie, Audytorium Muzeum Glinka w Moskwie, Madeleine w Paryżu, Filharmonii w Sankt Petersburgu, Filharmonia w Monachium, na Festiwalu Organowym w Sztokholmie, Festiwalu Katedralnym i Bachowskim w Warszawie, Festiwalu Tibor Varga w Sion, Festiwalu Bodensee, Festiwalu Organowy w Buenos Aires , a także w Hiszpanii, na Węgrzech i w Czechach.
Jean-Christophe Geiser dokonał wielu nagrań, w tym dla kilku szwajcarskich rozgłośni radiowych oraz dla Deutschland Radio, Südwestfunk, Radio Russie, VDE-Gallo, IFO-Verlag i FNAC-Musique. 


SMETANA DUO

Jitka Čechová (fortepian) 

ukończyła studia pianistyczne w Praskim Konserwatorium i Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Jej wrodzone umiejętności muzyczne nabrały pełnego rozkwitu podczas studiów podyplomowych u Eugena Indjica w Paryżu i Vitali Berzona we Freiburgu. Swój warsztat szlifowała także podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez Rudolfa Kehrera oraz Eugena Indjica i Lazara Bermana.

Jitka Čechová jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów. Jako solistka cieszy się szczególnym uznaniem w większości krajów europejskich, a także w RPA, Ameryce Północnej i Południowej oraz Japonii, gdzie współpracuje z wybitnymi orkiestrami i dyrygentami, a także występuje jako kameralistka. Jest regularnie zapraszana do prestiżowych sal koncertowych oraz na ważne festiwale (m.in. Praska Wiosna, Graz, Paryż, Alte Oper Frankfurt, Baden-Baden, Bodensee Festival, Edynburg, Bamberg, Ticino Musica).

Muzyka kameralna jest nieodzownym elementem muzycznej tożsamości Čechovej. Jest niezwykle zaangażowana w działalność Smetana Trio, gdzie bardzo ważny element zespołu stanowi jej doskonały warsztat pianistyczny. W ramach współpracy z solistami tworzącymi Smetana Trio występuje z nimi również w duetach (Radim Kresta – skrzypce, Jan Páleníček – wiolonczela).

Jitka Čechová jest niezwykle oddana twórczości czeskich kompozytorów – Smetany, Dvořáka, Janáčka i Martinů. Podczas słynnego Edinburgh Festival w Szkocji wystąpiła z dwoma recitalami składającymi się z utworów Smetany. Zdeněk Lukáš zadedykował jej III Koncert fortepianowy, którego premiera zyskała spektakularny sukces podczas trasy koncertowej z Orkiestrą Symfoniczną Südwestfunk w Niemczech.

Jitka Čechová zrealizowała ponad 25 nagrań dla wytwórni Supraphon, Intercord, BMG, Lotos i Cube. W 2014 roku ukończyła nagranie dzieł wszystkich Bedřicha Smetany dla Supraphon złożonego z 8 CD, które zyskało poklask najważniejszych krytyków muzycznych i magazynów w kraju i za granicą – Diapason, Répertoire, International Record Review i Harmonie. Z Orkiestrą Symfoniczną Czeskiego Radia nagrała także wszystkie trzy koncerty fortepianowe i concertino autorstwa Josefa Palenicka. Obecnie współpracuje przy dużym projekcie dla Czeskiego Radia – nagrania  kompletu 550 sonat Domenico Scarlattiego.

Prowadziła kursy mistrzowskie w Pradze, Londynie, Northern College of Music w Manchesterze, Brasilii i Campos do Jordao, Colburn School University w Los Angeles, Eau Claire w Wisconsin oraz w Luksemburgu.

Jan Palenicek (wiolonczela)

Wiolonczelista Jan Palenicek, jako solista i kameralista, jest spadkobiercą wielkiej muzycznej tradycji rodzinnej, którą założył jego ojciec Josef Palenicek, pianista, światowej sławy interpretator i założyciel pierwszego Smetana Trio. Jan Palenicek był uczniem największych czeskich wiolonczelistów swojego pokolenia, Sašy Večtomova i Miloša Sádlo, a także studiował muzykę kameralną u prof. Josefa Vlacha (pierwsze skrzypce kwartetu wołoskiego). Jego spotkanie z Paulem Tortelierem, znanym na całym świecie francuskim wiolonczelistą, stanowiło kulminację jego szkolenia artystycznego. Jego wczesny udział w konkursach przyniósł mu wiele nagród i wyróżnień.

Koncertował z takimi orkiestrami jak: Praską Orkiestrą Symfoniczną, Państwową Filharmonią w Brnie, Filharmonią im. Janáčka w Ostrawie, Orkiestrą Festiwalową Lugano, Orkiestrą Kameralną Suk, Filharmonią Monte Carlo, Orkiestrą Symfoniczną Bamberg, Orkiestrą Symfoniczną KwaZulu-Natal oraz Brazylijską Orkiestrą Symfoniczną.

Występował na wielu festiwalach, m.in. Praskiej Wiośnie, Janáček May, Morawskiej Jesieni. Koncertował w większości krajów europejskich, a także w Japonii, Ameryce i Afryce Południowej.

Nagrał ponad dwa tuziny płyt CD dla wytwórni międzynarodowych, z których najważniejsze to koncerty Dvoraka, Czajkowskiego, Haydna, Koncert potrójny Beethovena, Koncert podwójny Brahmsa i kompletne utwory wiolonczelowe Brahmsa, Martinu i Rachmaninowa.

Muzyka kameralna jest najbliższa sercu Jana Páleníčka, jako że dorastał w środowisku muzyki kameralnej. Jan Páleníček jest członkiem światowej sławy SMETANA TRIO wraz ze skrzypkiem Radimem Krestą i pianistką Jitką Čechovą.

Przez wiele lat uczył w Konserwatorium w Pradze i Akademii Sztuk Scenicznych.

Jest także wybitnym dyrektorem artystycznym i organizatorem wydarzeń kulturalnych. Jest dyrektorem artystycznym cyklu festiwali „Święta kultury czeskiej” i dyrektorem agencji artystycznej „TRIART Management”.


PROGRAM

Organy:

Nicolaus Bruhns (1660-1697) - Praeludium in e moll (das Grosse)

 Johann Sebastian Bach (1675-1750) - Choral "Jésus, que ma joie demeure" z kantaty BWV 147  (transcription pour orgue de Maurice Duruflé)

 Vincent LÜBECK (1654-1740) - Praeludium in d moll

 Johann Sebastian BACH:

Concerto pour orgue en la mineur BWV 593

I. Allegro II. Adagio III. Allegro

Prélude de choral  "Erbarme Dich mein, O Herre Gott" BWV 721

Prélude en mi mineur BWV 548/1

Prélude de choral «Wo soll ich fliehen hin» BWV 646

 Fugue en mi mineur BWV 548/2

Smetana Duo:

Sergej Rachmaninov - Sonata in G minor op. 19  for cello and piano

Lento - Allegro moderato / Allegro scherzando / Andante / Allegro mosso


KONCERTY - POBIERZ PLAKAT

Sakramenty

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY KAPLICA SIÓSTR Tupadły Rozewie
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
168 0.20535802841187