Program

XIV Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i Muzyka u Jezuitów"
Jastrzębia Góra 2019

sobota 27 lipca 2019 godz. 20:00


JUAN PARADELL SOLE (organy)

Organista tytularny chóru Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie wykonuje również koncerty specjalne. Współtworzy oprawę muzyczną nabożeństw koncelebrowanych przez Papieża  w Bazylice św. Piotra.   Juan Paradell Solé jest również pierwszym organistą w Bazylice St. Maria Maggiore w Rzymie. Jest profesorem w klasie organów i chóru gregoriańskiego w konserwatorium “L. Refice” w Frosinone. Artysta jest honorowym prezesem stowarzyszenia "Settembre Organistico Fabrianese" oraz stowarzyszenia "Les Amis de l'Orgue Merklin d'Obernai". Urodzony w Igualada (Barcelona). Edukację muzyczną rozpoczął od lekcji u Alberta Foix. Grę na organach studiował pod kierunkiem prof. M. Torrenta w barcelońskim konserwatorium. W 1973 roku przeprowadził się do Rzymu, gdzie kształcił się u prof. V. Miserachs. Studia muzyczne kontynuował  u  Günthera Kaunzingera w Niemczech. Uczestniczy w prestiżowych festiwalach organowych organizowanych w całej Europie, Rosji, Syrii i Południowej Ameryce. Nagrywa dla radia i telewizji (Radio Watykańskie, Bayerischer  Rundfunk, Radio S. Paulo of Brazil, Catalunya Music).  Wraz z chórem „Polifonisti Romani” nagrał dwie płyty CD z kompozycjami L. Perosi i V. Miserachs. Nagrywa dla prestiżowych firm fonograficznych: Pamina and ElleDiCi ( w tym CD z “Sistine” Musical Pontifical Chapel Choir).


 MIROSŁAW PACHOWICZ (fagot)

Fagocista urodzony w Lublinie. Tam też ukończył Szkołę Muzyczną I i II st. im. T. Szeligowskiego (klasa mgr Wiesława Karponia) i stawiał pierwsze kroki jako kameralista (Międzyszkolny Kwartet Dęty) czy muzyk orkiestrowy (w Filharmonii Lubelskiej).

W 2003 roku rozpoczął studia na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a rok później – na Wydziale I tejże uczelni w specjalności teoria muzyki. Oba kierunki ukończył z wyróżnieniem odpowiednio w roku 2008 i 2011.

Już od pierwszych lat po przeniesieniu się do Gdańska bardzo chętnie angażował się w działalność artystyczną. Jego największe sukcesy okresu studiów to przede wszystkim zakwalifikowanie się do grona półfinalistów dwóch międzynarodowych konkursów: I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2007) oraz III Międzynarodowego Konkursu Oboistów i Fagocistów w Łodzi (2008). Był także stypendystą Ministra Kultury i Sztuki w roku akademickim 2009/2010.

W ramach programu Socrates-Erasmus odbył roczne stypendium w Erasmushogeschool – Koninklijk Conservatorium w Brukseli w klasie fagotu prof. Luca Loubry’ego.

Obecnie jego aktywność skupia się na kilku obszarach. Przede wszystkim jest czynnym muzykiem orkiestrowym. Od 2007 r. pracuje jako pierwszy fagocista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Odbył z nią kilka tournee zagranicznych: do Mińska i Kijowa, Chin, Rosji, Niemiec i USA. Współpracował z wybitnymi dyrygentami i solistami, m.in.: Maksimem Vengerovem, Sir Nevillem Marrinerem, Michaelem Zilmem, Jackiem Kasprzykiem, Miszą Maiskim.

Współpracuje także z innymi orkiestrami: Elbląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Gorzowską, Orkiestrą Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i Polską Filharmonią Kameralną Sopot, z którą odbył m. in. w 2014 r. tournee w Niemczech z Krystianem Zimermanem. 

Ważnym aspektem działalności jest także aktywność jako solisty i kameralisty. Na swoim koncie ma liczne koncerty z fortepianem, organami i klawesynem (przede wszystkim na terenie województwa pomorskiego, choć również m.in. w Lublinie czy Łodzi), ale także z towarzyszeniem orkiestry (w 2014 roku wykonał Koncert na fagot B-dur KV191 W. A. Mozarta z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Symfonię Koncertującą Es-dur KV297b W. A. Mozarta z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Gdańsku, a w 1 kwietnia 2015 r. – Koncert na fagot B-dur KV191 W. A. Mozarta z Polską Filharmonią Bałtycką).

W 2013 roku wraz z Martą Różańską i Andrzejem Wojciechowskim utworzył Gdańskie Trio Stroikowe. Zespół regularnie koncertuje w kraju i zagranicą, a jego największymi sukcesami są zdobycie III nagrody głównej podczas Malta Music International Competition 2014 oraz I Nagrody i Nagrody Specjalnej za wykonanie kompozycji powstałej po 1960 r. na 25. Young Musician International Competition „Citta di Barletta”.

Z zespołem występował na wielu festiwalach (m.in. Muzyka w Zabytkach, Kwidzyńska Wiosna Muzyczna, Akademia Muzyczna w ASP). Wziął także udział w 3 Międzynarodowym Festiwalu-Koferencji Doktorantów Muzyków w Wilnie, gdzie zaprezentowali gdańską twórczość na trio stroikowe i prawykonali Impresję z tematami ludowymi A. Rocławskiej-Musiałczyk.

Współpracuje także jako pedagog fagotu i kameralistyki w swojej Alma Mater. Prowadzi liczne kursy, wykłady i warsztaty. Jest także zapraszany w charakterze jurora (m.in. podczas I Międzynarodowego Konkursu im. W. Szalonka) i jurora Centrum Edukacji Artystycznej. 

W 2018 r. uzyskał tytuł doktora sztuki. 

Jest również jednym z inicjatorów oraz dyrektorem artystycznym cyklu koncertowego „Muzyka Europy w kościele gdańskiej Polonii”, który odbywa się w świątyni p.w. Chrystusa Króla w Gdańsku od 2013 r.

Jego wielką pasją są podróże i lotnictwo. Regularnie publikuje teksty z zakresu tej tematyki w portalu pasazer.com – największym w Polsce internetowym serwisie w tych dziedzinach.  


PROGRAM

Organy:

J. S. BACH (1685-1750) - Fantasia and Fugue in G minor (BWV 542) 

A. VIVALDI (1678-1741) - Largo in E minor (transc. for organ: Bengt Berg) 

J. S. BACH (1685-1750) - Prelude and Fugue in G major (BWV 541) 

Fagot:

W. Osborne - Rhapsody for bassoon solo (1952) 

A. Dziadek - Kołysanka (2003) 

B. Witkowski - Obrazek nr 3 (polska premiera, 2019) 

T. Kõrtwis - Puudutus

Organy:

G. BÉLIER (1863-1938) - Toccata  (1912)       

E. TORRES (1872-1934) - Berceuse I     

L. VIERNE (1870-1937) - Arabesque op. 31 n° 15 / Carrillon de Westminster  Op.54, No.6


 

KONCERTY - POBIERZ PLAKAT

Sakramenty

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY KAPLICA SIÓSTR Tupadły Rozewie
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
168 0.15744805335999