Program

XIV Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i Muzyka u Jezuitów"
Jastrzębia Góra 2019

sobota 20 lipca 2019 godz. 20:00


MACIEJ ZAKRZEWSKI (organy)

Organista, kompozytor, improwizator. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Naukę gry na organach rozpoczął w klasie mgr Łukasza Matei w ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie. Tytuł magistra sztuki uzyskał z wyróżnieniem w AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i dr Hanny Dys.   Brał udział w wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Jest laureatem m.in. I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka oraz IV miejsca na konkursie „Premio Elvira di Renna” w Pontecagnano - Faiano. 

Brał udział w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez   M. Hoselbecka, P. van Dijka, O. Latry, H. Deustcha, W. Zerera, L. Ghielmiego oraz improwizacji pod kierunkiem P. Pincemailla, T. A. Nowaka, T. Escaicha..

Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, Operą Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Kameralną Progress, Chórem Akademii Morskiej w Gdyni, Chórem Cantus oraz Chórem Kameralnym Discantus. W swym dorobku posiada wiele nagrań płytowych. Solowe albumy „Liszt&Widor organ works” /Soliton 2014/ oraz „Naji Hakim – organ works” /Ars Sonora 2018/ spotkały się z uznaniem i pochlebnymi recenzjami w polskiej prasie muzycznej. Maciej Zakrzewski brał również udział w nagraniach m.in. Sonat kościelnych Wolfganga Amadeusza Mozarta prowadzonych przez Maxima Vengerova, Symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego, Wariacji chorałowych Daniela Magnusa Gronaua czy utworów współczesnych kompozytorów: Michała Sławeckiego, Anny Rocławskiej - Musiałczyk, Adama Diesnera. W dorobku kompozytorskim Macieja Zakrzewskiego główne miejsce zajmują utwory organowe oraz dzieła na orkiestrę kameralną.

Od października 2011 r. związany z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Instrumentalnym. Jest wiceprezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, z którym organizuje m.in. Tczewskie Wieczory Organowe oraz Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „graMY dla WAS”. W latach 2012- 2015 organista mszy świętych radiowych transmitowanych na żywo z Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Członek zespołu kameralnego "Mystic Ensamble".  Nominowany do wielu nagród m.in. „Gryfa Pomorskiego”w kategorii „Pomorska Nadzieja Artystyczna”, nagrody miasta Gdańska „Młodzi Twórcy Kultury” oraz "Splendor Gedanensis". Od 2016 roku na swojej stronie internetowej prowadzi blog o tematyce muzycznej. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Irlandia, Niemcy, Austria, Litwa, Łotwa, Szwecja). Więcej informacji o Artyście na stronie: www.maciejzakrzewski.pl


ELŻBIETA ROSIŃSKA (akordeon)

 Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu Józefa Madanowskiego..Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą, doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem tak znakomitych artystów jak Mogens Ellegaard, Stefan Hussong, Mie Miki, Friedrich Lips, Matti Rantanen.

Jako solistka i kameralistka koncertowała w Polsce, Niemczech, Finlandii, Słowacji, Austrii, Iranie, Szwajcarii. Dokonała kilkunastu prawykonań utworów, m.in.  K.Olczaka, M.Gordiejuka, K.Naklickiego, P.Słopeckiego, J.Mądrawskiego, K.Cieślika. Prowadzi kursy i seminaria dla nauczycieli gry na akordeonie. Jest autorką artykułów poświęconych muzyce akordeonowej i jej wirtuozom, zamieszczonych na łamach ,,Ruchu Muzycznego'', ,,Przeglądu Muzycznego'', ,,Twojej Muzy'' oraz czasopism zagranicznych. Opublikowała książkę Polska literatura akordeonowa 1955-1996. Prowadzi internetowy Katalog Polskiej Muzyki Akordeonowej. Od ponad 20  lat organizuje letnie kursy dla młodych akordeonistów w Wejherowie - Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe.

 Pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku profesora. Jej studenci i doktoranci uzyskali wiele nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych, m.in. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Klingenthal (Niemcy), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. M.Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Wilnie (Litwa), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Puli (Chorwacja), Concorso Musicale ,,Citta di Filadelfia'' (Włochy), Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Muzyków ,,Music Seasons'' w Pradze (Czechy),  Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Treviso (Włochy), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy „Sancyberie” w Mont-Dore (Francja), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Permie (Rosja), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Kaunas Sonorum w Kownie (Litwa), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Kromberk (Słowenia), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Citta di Castelfidarodo (Włochy), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Belgradzie (Serbia), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Beltinci (Słowenia), Mławski Festiwal Akordeonowy ,,Od solisty do orkiestry'', Międzynarodowy Konkurs Muzyki Akordeonowej i Popularnej w Giżycku, Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe w Sanoku, Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy ,,Harmonia  Zdrowia i Muzyki'' w Solcu-Zdroju, Turniej Kameralny w Bydgoszczy, Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe.

Jej nagrania ukazały się na  płytach: Duo Sopot, Chamber Sound CSCD 07037 (2007), Płonące czarownice, vol.1 z serii ,,Vivat Academia'' (2007), Trigonos. Tria na organy i dwa akordeony vol. 4 z serii ,,Vivat Academia'' (2007), Nowe Konstelacje, Studio Nagrań AM Gdańsk(2011), Krzysztof Olczak - Koncert Gdański (Soliton 2012), Rząpielnik czyli szkicownika z Pomorza. Krzysztof Olczak - dziecięce utwory na akordeon solo (Soliton 2013), Akordeonowe Impresje (DUX 2015), A Tre. Bargielski, Krzanowski, Moryto (Requiem Records 2018).

Jest zapraszana do jury konkursów krajowych – Kościerzyna, Mława, Sochaczew, Przemyśl, Solec Kujawski, Grudziądz oraz zagranicznych – Poprad (Słowacja), Pula (Chorwacja), Wilno (Litwa).


PROGRAM

Organy:

Naji Hakim (1955*)  - Ouverture Libanaise 

Maciej Zakrzewski (1988*) - „Alleluja, laudate Dominum” z cyklu „Psalterium” 

Franz Liszt (1811-1886)  - Evocation a la Chapelle Sixtine 

Cesar Franck (1822-1890)  - Fantasie en la  

Akordeon:

Krzysztof Olczak (1956*) – Preludium i fuga 

Krzysztof Olczak (1956*) – Dzëk i Naspik ze zbioru Rząpielnik czyli szkicownik z Pomorza

Marian Sawa (1937-2005) – Suita na akordeon i organy 10’


  KONCERTY - POBIERZ PLAKAT

Sakramenty

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY KAPLICA SIÓSTR Tupadły Rozewie
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
168 0.23207402229309