Program

XIV Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i Muzyka u Jezuitów"
Jastrzębia Góra 2019

sobota 17 sierpnia 2019 godz. 20:00


JULIAN GEMBALSKI (organy)

Ukończył klasę fortepianu prof. Wandy Uszok w PSM II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, ucząc się również gry organowej u organisty katowickiej Katedry – Stanisława Kopernoka. Następnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył klasę organów Henryka Klaji oraz Wydział Kompozycji i Teorii. Dalsze studia odbywał w Belgii i Francji (Flor Peeters, André Isoir, Michel Chapuis, Jean Saint-Arroman). Występował z koncertami w Europie i USA, nagrał ponad 45 płyt, w tym siedem z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską. W latach 1991-2008  zrealizował cykl nagrań radiowych pt. „Antologia Organów na Górnym Śląsku”, w którym nagrał ok. 90 organów regionu. Obok działalności  artystycznej jako organista i pianista oraz kompozytorskiej zajmuje się pracą naukową i dydaktyką. Autor publikacji i projektów organów. Laureat konkursów improwizacji fortepianowej i organowej w Gdańsku, Nowej Rudzie i Weimarze oraz licznych nagród (m.in. nagroda im. Korfantego, im. Ligonia,  nagroda „Lux ex Silesia” Arcybiskupa Metropolity Katowickiego, nagroda „Śląski Szmaragd” Biskupa Ewangelicko-Augsburskieg. Odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i pełni funkcję Kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem swej uczelni. Jest założycielem pierwszego w Europie środkowej muzeum organów. Od wielu lat Archidiecezjalny Wizytator organów i organistów.


 HENRYK GEMBALSKI (skrzypce)

Skrzypek improwizujący, kompozytor. Aktywny na profesjonalnym rynku muzycznym od 1978 r, Współtwórca i członek ponad 60 zespołów z różnych obszarów muzycznych: jazz, blues, rock, muzyka klasyczna i improwizowana. Zwycięzca  międzynarodowych konkursów „Jazz nad Odrą” (Wrocław 1978) i „Złoty Smyczek” (Szczecin – 1984). 

Nagrał ponad 40 płyt we współpracy z wielu wybitnymi polskimi i zagranicznymi muzykami, w tym: „Natural” w duecie z perkusistą Michałem Zduniakiem, „Ethnic” z M. Zduniakiem i basistą Krzysztofem Majchrzakiem, „Die Sicherheit” i „Free Dancing” z muzykami śląskiej sceny muzycznej,  „Labirynt”, „Exit” i „Motion Tissue” z grupą Labirynt (Tom Bergerom – sax’s, K. Majchrzak – b, M. Zduniak – dr), „Double life of Chair” (Jacek Kochan – leader, dr, Palle Mikelbork - tp, Dave Tronzo - g, Anthony Aleksander – p, i. in), PH Connection – (Pal Vasari – b, Jose Torres – dr, Bernard Maseli – mallets, Gyula Csepregi – ts, Miklos Birta – g), „Chopin – Genius Loci” – Włodzimierz Nahorny Sextet. W latach 90 – tych XX w. związany ze światem teatru: napisał muzykę do 30 przedstawień oraz wystąpił w ponad 350 spektaklach. Twórca muzyki do filmów dokumentalnych i programów TV. Koncertował w prawie całej Europie oraz w Chinach, Rosji, USA, w Algierii. Doktor habilitowany sztuki, adiunkt Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej w Łodzi.  

Uprawia muzykę improwizowaną inspirowaną różnymi gatunkami, łącząc ich elementy w jednorodny i spójny język muzyczny. Interesuje się badaniami nad formą w muzyce improwizowanej, opublikował książkę „Improwizowana forma otwarta – między wolnością a koniecznością”.


PROGRAM

François Couperin (1668-1732) - Offertoire sur les Grans jeux (z Messe de Paroisses)

Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Preludium i fuga C-dur, BWV 547

Henryk Gembalski (1950) - Versetti na skrzypce amplifikowane

Alexandre Guilmant (1837-1911) - Fuga a la Haendel

Julian Gembalski (1950)III - Sonata skrzypcowa

Recitativo.Allegro – Adagio con dolore – Presto.

Moritz Brosig (1815-1887) - Fantazja „Christ ist erstanden” 

Julian Gembalski - Henryk Gembalski Improwizacja


KONCERTY - POBIERZ PLAKAT

Sakramenty

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY KAPLICA SIÓSTR Tupadły Rozewie
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
168 0.26288390159607