Program

XIV Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i Muzyka u Jezuitów"
Jastrzębia Góra 2019

środa 17 lipca 2019 godz. 20:00


MATTHIAS BÖHLERT (organy)

Matthias Böhlert urodził się w Zeitz (Saksonia, Niemcy). W latach 1978-1984 studiował muzykę kościelną w protestanckiej szkole muzycznej w Halle / Saale. Jego nauczycielem w zakresie gry na organach był Almuth Reuther, organista w kościele pw. Św. Tomasza w Lipsku.
Podczas studiów pracował jako organista w Stadtsingechor Halle (najstarszym niemieckim chórze chłopięcym) i jako organista w Kościele Mariackim w Halle. Koncert dyplomowy wykonał w kościele św. Tomasza w Lipsku. 

Od 1984 roku Matthias Böhlert jest muzykiem kościelnym w ewangelickim kościele Św. Katarzyny w Salzwedel. W 2004 roku został mianowany dyrektorem muzycznym kościoła.
W 1990 r. brał udział w Międzynarodowej Letniej Akademii Organistów w Haarlem w Holandii. Regularnie koncertuje w Niemczech, Austrii, Liechtensteinie, Rosji, Japonii, Australii, RPA, Namibii, Argentynie, Kanadzie, USA.
Wykonuje wielkie oratoria baroku, klasyki, romantyzmu i współczesności. Współpracuje ze znanymi solistami i  kameralistami. Jego działalność koncertowa poświęcona jest w szczególności literaturze organowej od okresu baroku do połowy XX wieku. Matthias Böhlert gra także własne kompozycje, zarówno na organy, jak i na fortepian.


WOJCIECH ULANOWSKI (akordeon)

 

Urodzony w Gostyninie. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w Szkole Muzycznej I st. w Gostyninie w klasie mgra Piotra Frąsia. Edukację kontynuował u tego samego pedagoga w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Płocku. W 2014 rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym w klasie prof. Krzysztofa Olczaka i dra Pawła Zagańczyka. Od roku akademickiego 2015/2016 do 2017/2018 studiował również na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu, na kierunku Jazz i muzyka estradowa w klasie akordeonu jazzowego mgra Cezarego Paciorka. Obecnie jest studentem roku dyplomowego studiów magisterskich w klasie akordeonu prof. Elżbiety Rosińskiej i dra Pawła Zagańczyka.

Do jego najważniejszych osiągnięć należą laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach m.in. w Sanoku, Przemyślu, Grudziądzu, Mławie, Kutnie, Białymstoku, Giżycku, Sierpcu, Brodnicy, Gdańsku, Gostyninie, Wilnie, Popradzie oraz w Wiedniu.

Występował jako solista z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego oraz Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod batutą prof. Zygmunta Rycherta podczas dorocznego koncertu karnawałowego. Współpracował również z Orkiestrą Kameralną „Hanza”. Wielokrotnie reprezentował gdańską uczelnię i koncertował m.in. w Akademii Muzycznej w Wilnie oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach Koncertu wieńczącego obchody jubileuszu 50-lecia Katedry Akordeonu.

Interesuje się muzyką jazzową. Brał udział w warsztatach jazzowych doskonaląc się pod kierunkiem Nikola Kołodziejczyka, czy Piotra Wyleżoła. Jest członkiem gdańskiego akordeonowego kwartetu jazzowego czy Beano Trio. Występował w Bigbandzie pod kierunkiem dr Aleksandry Tomaszewskiej, mgra Jana Konopa, prof. Leszka Kułakowskiego.

Współpracuje z młodymi kompozytorami co zaowocowało prawykonaniami utworów Piotra Jędrzejczyka, Patryka Matusiaka oraz Moniki Wiktorii Kozakiewicz. Wykonywane były one z gitarzystą Adrianem Suchowieckim (P. Jędrzejczyk - „Gry”),

saksofonistą Szymonem Zawodnym (P. Matusiak - „Passacaglia”) oraz skrzypaczką Urszulą Cieślak (M.W. Kozakiewicz - „Gry protomentalne”). Wojciech Ulanowski jest stypendysta JM Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki oraz Prezydenta Miasta Płocka. W swojej artystycznej drodze łączy dwa style – muzyki klasycznej i jazzowej. W najbliższej przyszłości planuje kontynuować pracę nad swoimi kompozycjami przeznaczonymi na trio jazzowe oraz wydać płytę z autorskim materiałem.

5.04.2019r. Wojtek miał przyjemność jako wyróżniony dyplomant wykonać „Concerto classico” Mikołaja Majkusiaka wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją maestro Tadeusza Wojciechowskiego.


PROGRAM

ORGANY:

Franz Tunder (1614-1667) - Praeludium in F

Georg Friedrich Händel (1685-1759) - Prelude – Sonata – Aria con Variazioni B-Dur

Alexandre Guilmant (1837-1911) - Marsch über ein Thema von Georg Friedrich Händel op. 15, Nr. 2

Johann Sebastian Bach (1688-1750) - Praeludium und Fuge c-Moll BWV 546

Jazeps Vitols (1863-1948) - Fuga c-Moll

Jazeps Medins (1877-1947) - Praeludium fis-Moll

Erhard Heinrich (ur. 1960) - „Bewahre uns, Gott“ / „Bewahre uns, Gott“ (Passacaglia) / „Lob Gott getrost mit Singen“ / „Meinem Gott gehört die Welt“

Théodore Dubois (1837-1924) -  Toccata G-Dur

AKORDEON:

J. S. Bach Suita francuska G-dur BWV 816 (wybrane części)

C. CoreaCristal silence

K. DorhamBlue bossa

W. UlanowskiExperiment


  KONCERTY - POBIERZ PLAKAT

Sakramenty

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY KAPLICA SIÓSTR Tupadły Rozewie
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
168 0.21571516990662