Program

XIV Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i Muzyka u Jezuitów"
Jastrzębia Góra 2019

sobota 13 lipca 2019 godz. 20:00


WITOLD ZABORNY (organy)

dr hab. WITOLD ZABORNY, prof. AM, jego najważniejszym pedagogiem jest prof. Julian Gembalski, u którego studiował w klasie organów w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem w 1993 r.). W jego rozwoju muzycznym znaczącą rolę odegrała także praca pod kierunkiem prof. Herberta Tachezi, prof. Luigi Ferdinando Tagliavini, prof. Ulrika Spang-Hannsena, prof. Guy Boveta, a także prof. Marka Toporowskiego. Swoje umiejętności doskonalił  aktywnie uczestnicząc w licznych  kursach interpretacji muzyki organowej, prowadzonych m. in.  przez: M. Claire-Alain, N. Danby, W. Zerera, J. C. Zehndera. Jest laureatem konkursów organowych, m. in. w 1992 r.  III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. P. Sweelincka w Gdańsku. W  ramach programu „Socrates” prowadził lekcje otwarte dla studentów Polytechnic, School of Music, Dance and Media w Oulu (Finlandia).

Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień wykonawczych muzyki XVI i XVII wieku, a także  muzyki najnowszej. Działalność artystyczna obejmuje recitale i koncerty kameralne. Istotne miejsce zajmuje realizacja partii basso continuo w różnych formacjach artystycznych. Współpracuje również z  katowickimi orkiestrami  NOSPR i Filharmonii Śląskiej. Brał udział w znaczących festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą(Austria, Włochy, Grecja, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Czechy i Finlandia). Posiada w swoim dorobku nagrania radiowe, telewizyjne i CD. 

Uczestniczy także w życiu Kościoła pełniąc funkcję organisty liturgicznego. W tej sferze działalności istotnym faktem było towarzyszenie w czasie liturgii papieskiej, którą celebrował ówczesny Papież Jan Paweł, w czasie Dni Polskich w Rzymie w 2000 roku.
W ramach działalności popularyzującej muzykę organową jest organizatorem kilku cyklicznie odbywających się festiwali organowych na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie. Jest inicjatorem i kierownikiem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Namysłowskie Letnie Koncerty Organowe. 

W marcu 2011 r. obronił pracę habilitacyjną otrzymując tytuł doktora habilitowanego
w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Zajmuje się  działalnością naukowo-dydaktyczną pracując na stanowisku profesora w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi samodzielną klasę organów, jak również zajęcia z basso continuo i kameralistyki dla organistów. Pełni również funkcję Prodziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego. Prowadzi także klasę organów w katowickim Liceum Muzycznym.


ALEKSANDRA PAWEŁEK ZABORNY (skrzypce)

Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Romana Lasockiego. Po studiach rozpoczęła pracę na stanowisku skrzypka w grupie I skrzypie Filharmonii Śląskiej, w której pracuje do dziś. Wspólnie z muzykami orkiestry odbyła  tournee koncertowe po całej Europie, a także w Japonii i na Tajwanie. Z  powodzeniem wykonuje też muzykę kameralną koncertując wspólnie z mężem zarówno na krajowych festiwalach organowych jak i kilkukrotnie za granicą, m. in. w Niemczech i w Finlandii.


PROGRAM

Johann Sebastian Bach (1685-1750)  - Toccata i fuga d-moll BWV565 / Liebster Jesu  wir sind hier BWV 731

Carl Phillip Emanuel Bach (1714-1788) - Sonata g-moll na skrzypce i organy obligato - Adagio Allegro

Percy E. Fletcher (1879-1932) - Festival Toccata

Henryk Wieniawski (1835-1880) - Legenda op. 17 na skrzypce i organy

Josef Rheinberger (1839-1901) - Suita na skrzypce i organy op. 166 - Preludium - Allemande

Louis Vierne (1870-1937) - III Symfonia op. 28 - Finał


KONCERTY - POBIERZ PLAKAT

Sakramenty

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY KAPLICA SIÓSTR Tupadły Rozewie
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
168 0.1917519569397