Program

XIV Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i Muzyka u Jezuitów"
Jastrzębia Góra 2019

sobota 10 sierpnia 2019 godz. 20:00


ANDRZEJ CHOROSIŃSKI (organy)

Naukę gry na organach rozpoczął, w klasie prof. Stanisława  Mozdzonka,  w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, które ukończył z wyróżnieniem w 1967 roku. W tym samym roku rozpoczął studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończone z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza.

W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez  Floor  Peetersa  w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii.

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset  w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli  im. Pawła VI  w  Watykanie czy   Katedrze  Św.  Patryka  w  Nowym  Jorku.

Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad  20 płyt  LP  i  CD  dla takich firm jak:   Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał  tytuł  „Podwójnej Platynowej Płyty”  płycie CD nagranej w  Bazylice w Licheniu.

Twórczość  kompozytorska A.Chorosińskiego  obejmuje : Koncert na  Organy i Orkiestrę ,  Muzyka kameralna,  organowa, chóralna i  filmowa,  komponowana  na  zamówienie Wytwórni Filmów  Dokumentalnych  w  Lodzi. 

Jest  również  autorem licznych ,  autorskich   transkrypcji   utworów  orkiestrowych na  organy ,   m.in.  utworów  A.Vivaldiego, C. Saint Saensa M.Rimskiego  Korsakowa,  M.Mussorgskiego,  B.Smetany

Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. W  roku  1992  otrzymał  tytuł  naukowy  Profesora  sztuk  muzycznych. Jest profesorem klas organów w warszawskiej i wrocławskiej Akademii Muzycznej. 

W latach 1987-1993 był prorektorem,  a  w latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F.Chopina w Warszawie. W  latach 1993 - 2000 był  członkiem  Prezydium  AECAM -  Stowarzyszenia  Rektorów  Europejskich  Uczelni  Muzycznych .

Sprawował również godność przewodniczącego  Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce  - KRUA.

Prowadził kursy mistrzowskie  w Niemczech, Szwecji, Finlandii, USA,  Japonii, Korei  Płd. i Izraelu. Był też jurorem konkursów organowych we Francji, Niemczech i Polsce.

Od  1999  roku  kieruje  Katedrą  Organów  i  Klawesynu  w warszawskiej  akademii muzycznej.

W latach 1997-2002 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Jest  współinicjatorem  i  dyrektorem  artystycznym  7 międzynarodowych  festiwali  muzyki  organowej i kameralnej  na  zabytkowych instrumentach ,  we  Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy , Kłodzku. Kluczborku  i  Św. Lipce.

Posiada liczne  odznaczenia  i  nagrody,  m.in. Zasłużonego  Działacza Kultury,  Złoty Krzyż Zasługi, medal   „Ecclesiae  Populoque  Servitium  Praestanti”.

Jest honorowym  obywatelem miast  Jelenia  Góra  i  Kłodzko, przyznanych  za  zasługi w  popularyzowaniu  kultury  muzycznej  na  terenie  Dolnego Śląska.

Jest konsultantem  i  autorem  licznych  projektów  w zakresie  budownictwa organowego  w Polsce,  Niemczech,  Kanadzie  i  Japonii.


MICHAŁ CHOROSIŃSKI (aktor)

Urodzony w Warszawie w roku 1975, ukończył Państwową Wyższa Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie w roku 1999.

W tym samym roku wystąpił w roli młodego Karola Wojtyły w filmie poświęconym Ojcu Świętemu p.t.  „Psałterz Renesansowy”. W roku 2001 otrzymał nagrodę Grand Prix na II ogólnopolskim konkursie recytatorskim „Verba Sacrum „ w Poznaniu.

Współpracował  z wieloma wybitnymi reżyserami m in. , Jerzym Hoffmannem, Mikołajem Grabowskim, Pawłem Miśkiewiczem, Janem Szurmiejem.

Był gościnnym aktorem Teatr Słowackiego, Teatru Ludowego , Teatru Stu w Krakowie, Teatrami w Jeleniej Górze i Kaliszu.

Obecnie jest aktorem Teatru Polskiego i gościnnie występuje w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Brał udział w wielu filmach polskich – m.in. „Ogniem i mieczem”, Stara baśń”

Oraz licznych serialach telewizyjnych „Adam, i Ewa”,  „Pierwsza miłość”, „Klan” . Dużą  popularność przyniosła mu rola Leszka  Skalskiego w serialu 

„M jak miłość”. Aktualnie , obok występów w Teatrze Polskim we Wrocławiu, występuje w jednej z głównych ról w serialu "Lombard".


PROGRAM

Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Toccata d moll (BWV 565)

Sicilienne z Sonaty (BWV1031)  (transkr. Louis Vierne)

Fryderyk Chopin (1810-1849) - Etiuda cis moll Op.25 nr 7 (transkr. Edwin Lemare)

Juliusz Słowacki - „Beniowski“ wybrane fragmenty

Cesar Franck (1822-1890) - Preludium, fuga i wariacja h moll Op. 18

Juliusz Słowacki - „Beniowski“ wybrane fragmenty

Leon Boellmann (1862-1897) - Modlitwa

Juliusz Słowacki - „Beniowski“ wybrane fragmenty 

Charles Marie Widor (1844-1937)- V Symfonia organowa f-moll

Allegro cantabile&nbsp

Toccata


KONCERTY - POBIERZ PLAKAT

Sakramenty

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY KAPLICA SIÓSTR Tupadły Rozewie
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
168 0.21009707450867