Program

XIV Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i Muzyka u Jezuitów"
Jastrzębia Góra 2019

sobota 3 sierpnia 2019 godz. 20:00


HARTWIG BARTE HANSSEN (organy)

Studiował na uniwersytecie w Hamburgu u prof. Rose Kirn (organy), Eberharda Müllera z konserwatorium w Salzburgu (kompozycja), prof. Marxa (nauka muzyki) i prof. György Ligeti.

Koncertuje w wielu wielkich miastach Europy, m.in. w Norwegii (Katedra w Oslo, Bergen St. John i Maria-Basilica), Szwecji (ratusz i kościół św. Oscara), katedra w Göteborgu, katedra Västeras, Kristianstad, Falkenberg, Torup, Vetlanda 2017 i 2018, Danii (Kopenhaga Kościół św. Jana 2015, 2016 i 2017, Frelser-Kirke 2014, katedra St. Ansgar 2015), Polsce (Katedra Oliwska w Gdańsku 1996, 2013 i 2016, Bazylika św. Brygidy, Warszawa „Międzynarodowy Festiwal Bacha” 2002, 2004, 2006 , 2010 i 2014, Warszawa kościół św. Anny 2013, Katedra Łowicka, Katedra Koszalińska 2011 i 2014, Katedra Frombork 2012, Katedra Mariacka Warszawa 2014, Archikatedra św. Jana w Warszawie 2019), Holandii (Maastricht-Houthem , Delft), Belgii (St. Bavo-Cathedral Gent, St. Mary-Basilika, Dadizele, Roeselare 2015), Włochy (inauguracja organów), Wielka Brytania (Uniwersytet Cambridge, katedra w Leicester, katedra uniwersytetu w Oksfordzie, Norwi ch Cathedral, Londyn Katedra św. Pawła 1995, 2003 i 2009, London Westminster Abbey 2008 i 2011, Londyn All Hallows by the Tower 2009, Westminster cathedral Londyn 2009), Czechach (Prague-Festival 2003 i 2004 w St. James-Basilica), Niemcy (Katedry w Hamburgu St.Petri, St. Nicolai i St Michaels, Katedra w Lubece, Bazylika Ottobeuren w Monachium i wiele innych), w USA (St. Mary the virgin, Nowy Jork 2010, National city church, Washington 2011, King’s Chapel Boston, 2014).

W 2013 r. Miasto Wilster uhonorowało go za jego ogromny wkład w kulturę. W swoim dorobku ma także liczne nagrania płytowe, m.in. ze skandynawską muzyką organową, czy swoimi kompozycjami np. „Ausschwitz-Elegie” na sopran, baryton, orkiestrę kameralną i organy.

Od 27 lat jest członkiem European-Organ-Festival-Guild. Dziś jest organistą i dyrygentem w St. Bartholomäus w Wilster (koło Hamburga) na „Bachowskich organach” i dyrygentem Bach-Vocal-Choir.


KWARTET GDAŃSKI

Łukasz Perucki, Alena Iwańczuk – skrzypce,

Tomasz Mrowiński – altówka,

Weronika Kulpa – wiolonczela.

Zespół tworzą młodzi absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, którzy kształcili się pod okiem wybitnych kameralistów dr hab. R. Kwiatkowskiego i prof. A. Prabuckiej-Firlej oraz uczestniczyli w kursach muzycznych ze światowymi autorytetami takimi jak: prof. Zakhar Bronn, Maxim Vengerov,  Alexander String Quartet, prof. Konstanty A. Kulka, prof. Stefan Kamasa, Jeroen Reuling, Guarneri Trio i inni. Artyści za swój główny cel przyjęli interpretowanie tzw. „żelaznego“ repertuaru  kwartetowego i odnajdywanie w nim świeżości, młodzieńczej energii. Zespół działa od 2012 roku, posiada bogaty i różnorodny repertuar (od utworów Haydna i Mozarta, przez wielkich romantyków i impresjonistów, aż do kwartetów H. M. Góreckiego), który z werwą prezentuje na licznych festiwalach muzycznych na terenie całej Polski.


PROGRAM

Organy:

Andreas Willscher (*1955) - Symphonie “mariale”

I. Salve Regina

II. Regina Pacis

III. Mater dolorosa

IV. Ave Maria

V. Ave Maris Stella

Cécile Chaminade (1857-1944)Offertoire “Christ-roi”

Kwartet:

 A. Vivaldi - Koncert a-moll na dwoje skrzypiec op. 3 nr 8

          I. Allegro
          II. Larghetto e spirituoso
          III. Allegro

W. A. Mozart - Divertimento B-dur KV137
          I. Andante
          II. Allegro di molto
          III. Allegro assai
 

A. Dvořák - Cyprysy (wybór):

    W słodkiej mocy twoich oczu
     O duszo droga, kochanie mojeI pytasz się czemu mój śpiew tak burzliwy 

Organy:

Hartwig Barte-Hanssen (*1961) - Symphonie III d-moll “Sverige”  (“Sweden”) Op. 33

I. I folkton

II. Pastorale

III. Legend

IV. Dalarna

V. Horologium mirabile lundense

VI. Finale


KONCERTY - POBIERZ PLAKAT

Sakramenty

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY KAPLICA SIÓSTR Tupadły Rozewie
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
168 0.16377711296082