Program

XIV Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i Muzyka u Jezuitów"
Jastrzębia Góra 2019

środa 3 lipca 2019 godz. 20:00


 

WŁADYSŁAW SZYMAŃSKI (organy)

Władysław Szymański, organista kompozytor, w latach 1975-78 studiował muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie w latach 1978-83 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. W tej samej uczelni ukończył także Podyplomowe Studium dla kapelmistrzów orkiestr dętych. Doskonalił się na mistrzowskich kursach gry organowej u prof. F. Peetersa w Belgii i prof. L. Rooga w Austrii. Od 1985 roku wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1979 roku jest organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska. W październiku 2009 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego. Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczach, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrywał dla radia i telewizji. Nagrał trzy płyty CD na zabytkowych, XIX wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. W 2003 roku wygłosił wykład w Hochschule für Musik w Düsseldorfie na temat organów i muzyki organowej na Górnym Śląsku. W ramach działalności naukowej jest autorem wielu publikacji na temat organów i muzyki organowej. Wielokrotnie wygłaszał odczyty i wykłady na renomowanych konferencjach muzykologicznych. Jest jurorem w konkursach organowych i kompozytorskich. W. Szymański jest także kompozytorem, autorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Jego kompozycje wykonywane były w znaczących ośrodkach muzycznych: Berlinie


CHÓR CHŁOPIĘCY Z MAINZ
KARSTEN STORCK (dyrygent) 

W skład Chóru chłopięcego katedry z Maizn wchodzi około 200 młodych chłopców. Chór założony w 1866 roku przez Biskupa Emanuela von Kettelera, do dziś nieprzerwanie uczestniczy w liturgii w kościele w każdą niedzielę i święta. 

Jednocześnie w ciągu ostatnich 30 lat liczba koncertów znacząco wzrosła. Wyjazdy odbywane nie tylko na terenie Niemiec, lecz także po całym świecie, w katedrach i salach koncertowych, świadczą o wielkiej popularności chóru. Pole działania chóru uzupełnione jest przez liczne nagrania płytowe oraz audycje radiowe, a także występy telewizyjne. Wykonywany repertuar prawie nie ma granic - usłyszeć można partie gregoriańskie jak i współczesne utwory a capella. 

Od 1985 do 2012 roku chór prowadził Mathias Breitschaft. W marcu 2012 roku kierownictwo przejął Karsten Stock, dyrektor artystyczny Chóru Katedralnego w Moguncji. 

W 2016 roku Chór obchodził 150-lecie istnienia.


  KONCERTY - POBIERZ PLAKAT

Sakramenty

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY KAPLICA SIÓSTR Tupadły Rozewie
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
168 0.21265006065369