50 lat Parafii

KAMIENIE MÓWIĄ

Przemówienie o. Wacława Oszajcy SJ wygłoszone w dniu 20 marca 2021 roku w czasie ceremonii poświęcenia Kamienia Jubileuszowego i odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej z okazji 50-lecia Parafii w Jastrzębiej Górze

Kamień, przed którym stoimy, przywędrował do nas zapewne z dalekiej północy, co więcej, przyszedł do nas z prehistorii, by nam opowiedzieć przeszłość sięgającą narodzin Ziemi. Kamienie bowiem, wbrew temu co się o nich mówi, też potrafią mówić, są przecież ludzie, którzy znają ich język - archeolodzy. Ten nasz kamień też mówi, opowiada o przeszłości tego skrawka Ziemi na którym z łaski Boga mieszkamy, a ponieważ ta dzisiejsza uroczystość też już do przeszłości odchodzi, będzie on o niej opowiadał następnym pokoleniom. Będzie mówił: Pamiętajcie o swoich przodkach, rodzicach, dziadkach i pradziadkach, o tych, którzy ten kościół ufundowali i zbudowali, to oni zostawili wam tutaj najpiękniejszy dar, jaki człowiek może dać człowiekowi - dom Boga, dom modlitwy, dom wspólnoty po to, byście posiedli, jak mówi papież Franciszek, umiejętność marzenia i odwagę sięgania, jak mówi Czesław Miłosz, po niemożliwe.

Dzisiaj, dziękując Bogu i ludziom za to dziedzictwo, które nam zostawili, za ten kościół kamienny i za ten Kościół zbudowany z żywych kamieni, już teraz zaprośmy siebie na setną rocznicę istnienia tego kościoła. I nie mówmy, że to niemożliwe, przecież wierzymy w świętych obcowanie.