Intencje Papieskie

Każdego miesiąca papież Franciszek zwraca naszą uwagę na konkretne potrzeby współczesnego człowieka.

Marzec 2022: Chrześcijańska odpowiedź na wyzwania bioetyki

Módlmy się, abyśmy mogli udzielić chrześcijańskiej odpowiedzi na wyzwania bioetyki.
Oczywiście, nauka poszła naprzód i dziś bioetyka stawia nas przed szeregiem problemów, na które powinniśmy odpowiedzieć, a nie chować głowę w piasek. Stosowanie biotechnologii musi być zawsze oparte na poszanowaniu ludzkiej godności. Np. embriony ludzkie nie mogą być traktowane jako materiał jednorazowego użytku, do późniejszego wyrzucenia. W tej kulturze wykluczenia, one również są jej częścią. Nie, nie można szerzyć tej kultury, która wyrządza tak wiele szkód. Albo w której zysk ekonomiczny warunkuje badania biomedyczne. Musimy zrozumieć głębokie zmiany, które się dokonują, z jeszcze głębszym, jeszcze subtelniejszym rozeznaniem. Nie chodzi tu o spowolnienie postępu technologicznego. Nie, ale chodzi o to, by mu towarzyszyć. Chodzi o ochronę zarówno ludzkiej godności, jak i postępu. Innymi słowy, nie możemy płacić ceny ludzkiej godności za postęp, nie. Oba te elementy idą ze sobą w parze i harmonijnie się uzupełniają.
W obliczu nowych wyzwań, jakie stawia bioetyka, módlmy się, aby chrześcijanie, poprzez swoją modlitwę i działania społeczne, promowali obronę życia.