Intencje Papieskie

Każdego miesiąca papież Franciszek zwraca naszą uwagę na konkretne potrzeby współczesnego człowieka.

Lipiec 2021: Przyjaźń społeczna

Biblia mówi, że ten, kto znalazł przyjaciela, skarb znalazł. Chciałbym zaproponować wszystkim wyjście poza grupy przyjaciół i budowanie przyjaźni społecznej, tak potrzebnej do dobrego współistnienia. Spotkać się ponownie, zwłaszcza z najuboższymi i najbardziej bezbronnymi. Z tymi, którzy znajdują się na peryferiach. Nabrać dystansu od populizmów, które wykorzystują udrękę ludzi, nie dając rozwiązań, proponując mrzonki, które niczego nie poprawiają. Uciekać przed wrogością społeczną, która tylko niszczy i wyjść z "polaryzacji". A to nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza dziś, gdy część polityki, społeczeństwa i mediów dąży do stworzenia sobie wrogów, aby pokonać ich w grze o władzę. Dialog jest drogą do nowego spojrzenia na rzeczywistość, do przeżywania z pasją wyzwań związanych z budowaniem dobra wspólnego.

Módlmy się, abyśmy w sytuacjach społecznych, gospodarczych, politycznych i konfliktowych byli architektami dialogu, architektami przyjaźni, odważnymi i pełnymi pasji, mężczyznami i kobietami, którzy zawsze wyciągają rękę i aby nie było miejsca na wrogość i wojnę.