Intencje Papieskie

Każdego miesiąca papież Franciszek zwraca naszą uwagę na konkretne potrzeby współczesnego człowieka.

Czerwiec 2021: Piękno małżeństwa

Czy to prawda, co niektórzy mówią, że młodzi ludzie nie chcą się żenić, szczególnie w tych trudnych czasach? Zawarcie małżeństwa i dzielenie życia to piękna rzecz. Jest to podróż pełna zaangażowania, czasem trudna, czasem skomplikowana, ale warto ją podjąć. W tej podróży przez całe życie żona i mąż nie są sami, towarzyszy im Jezus. Małżeństwo nie jest tylko aktem „społecznym”; jest powołaniem, które wypływa z serca, jest świadomą decyzją na całe życie, która wymaga szczególnego przygotowania. Proszę, nigdy o tym nie zapominajcie. Bóg ma dla nas marzenie, miłość i prosi nas, abyśmy uczynili je naszym. Uczyńmy naszą miłość, która jest marzeniem Boga.

Módlmy się też za młodych ludzi, którzy przygotowują się do małżeństwa przy wsparciu wspólnoty chrześcijańskiej: aby wzrastali w miłości, aby wzrastali w miłości wielkodusznej, wiernej i cierpliwej. Bo do miłości trzeba mieć dużo cierpliwości. Ale warto, prawda?

Maj 2021: Świat finansów

Podczas gdy realna ekonomia, ta, która tworzy miejsca pracy, przeżywa kryzys, bo wiele osób nie ma pracy, rynki finansowe nigdy nie były tak obfitujące jak teraz. Jak bardzo świat wielkich finansów jest oddalony od życia większości ludzi! Finanse, jeśli nie są regulowane, przemieniają się w czystą spekulację, a zachęcają do niej niektóre polityki monetarne. Sytuacja ta jest nie do utrzymania. To jest niebezpieczne. Aby zapobiec ponownemu ponoszeniu konsekwencji przez ubogich, spekulacje finansowe muszą być ściśle regulowane. Spekulacje. Chcę podkreślić ten termin. Niech finanse będą narzędziami służby, narzędziami służenia ludziom i troski o wspólny dom! Wciąż mamy czas, aby uruchomić proces globalnych zmian służących praktykowaniu innej ekonomii, bardziej sprawiedliwej, włączającej, zrównoważonej, takiej, która nie pozostawia nikogo w tyle.

Zróbmy to! I módlmy się, aby ci, którzy są odpowiedzialni za świat finansów, współpracowali z rządami w celu uregulowania rynków finansowych, aby chronić zagrożonych obywateli.

Kwiecień 2021: Prawa Podstawowe

Aby bronić podstawowych praw człowieka potrzeba odwagi i determinacji. Mam na myśli aktywne przeciwstawianie się ubóstwu, nierówności, brakowi pracy, ziemi, mieszkań, praw socjalnych i pracowniczych.Pomyśl, że podstawowe prawa człowieka często nie są takie same dla wszystkich. Są ludzie pierwszej klasy, ludzie drugiej klasy, ludzie trzeciej klasy i ludzie, którzy są wykluczani.Nie. Prawa muszą być równe dla wszystkich.A w niektórych miejscach obrona ludzkiej godności może oznaczać pójście do więzienia, nawet bez procesu. Może też oznaczać oszczerstwo.Każda istota ludzka ma prawo do integralnego rozwoju i tego podstawowego prawa nie może jej odmówić żaden kraj.

Módlmy się, aby ci, którzy z narażeniem życia walczą o podstawowe prawa w dyktaturach, w reżimach autorytarnych, a nawet w demokracjach przeżywających kryzys, zobaczyli, że ich poświęcenie i praca przynoszą obfite owoce.

Marzec 2021: Sakrament Pojednania

Kiedy idę do spowiedzi, to po to, aby doznać uzdrowienia, uleczyć moją duszę. Aby wyjść z większym zdrowiem duchowym. Aby przejść od nędzy do miłosierdzia. A centrum spowiedzi nie są grzechy, które wypowiadamy, ale Boża miłość, którą otrzymujemy i której zawsze potrzebujemy. Centrum spowiedzi jest Jezus, który czeka na nas, słucha nas i przebacza nam. Pamiętajmy o tym: jesteśmy w sercu Boga przed naszymi błędami. I módlmy się, abyśmy przeżywali sakrament pojednania z nową głębią oraz smakowali Bożego przebaczenia i nieskończonego miłosierdzia.

Módlmy się, aby Bóg dał swojemu Kościołowi miłosiernych kapłanów, a nie gnębicieli.

Luty 2021: Dla kobiet, które są ofiarami przemocy

Dzisiaj nadal są kobiety, które cierpią z powodu przemocy. Przemocy psychologicznej, przemocy werbalnej, przemocy fizycznej, przemocy seksualnej.Liczba kobiet, które są bite, obrażane, gwałcone robi wrażenie.Różne formy nadużyć, których doświadcza wiele kobiet, są hańbą i degradacją dla całej ludzkości. Dla mężczyzn i dla całej ludzkości.Świadectwa ofiar, które ośmieliły się przerwać milczenie, są wołaniem o pomoc, którego nie możemy zignorować.Nie możemy patrzeć w drugą stronę.

Módlmy się za kobiety, które są ofiarami przemocy, aby były chronione przez społeczeństwo i aby ich cierpienie było dostrzeżone oraz wysłuchiwane przez wszystkich.

Styczeń 2021: W służbie braterstwu

W modlitwie do Boga podążając za Jezusem łączymy się jako bracia z tymi, którzy modlą się, należąc do innych kultur, innych tradycji oraz innych religii. Jesteśmy braćmi, którzy się modlą. Braterstwo prowadzi nas do otwarcia się na Ojca wszystkich i do zobaczenia w drugim brata, siostry, aby dzielić życie i wspierać się nawzajem, żeby kochać, żeby poznawać. Kościół uznaje działanie Boga w innych religiach, nie zapominając, że dla nas chrześcijan, źródło ludzkiej godności i braterstwa znajduje się w Ewangelii Jezusa Chrystusa. Jako wierzący powinniśmy powrócić do naszych źródeł i skupić się na tym, co jest najistotniejsze. Tym, co jest najważniejsze dla naszej wiary są: uwielbienie Boga i miłość bliźniego.

Módlmy się, aby Pan dał nam łaskę życia w pełnym braterstwie z naszymi braćmi i siostrami z innej religii oraz byśmy nie walczyli ze sobą, ale modlili się za siebie nawzajem, otwierając się na wszystkich.