Chór

Parafialny Chór Jubileuszowy

IGNATIUS

Gdzie sły­szysz śpiew – tam wchodź,
tam do­bre ser­ca mają.
Źli lu­dzie – uwie­rz mi –
ci ni­g­dy nie śpie­wa­ją.

Johann Wolfgang Goethe

Chór Kameralny IGNATIUS prowadzi Adam Diesner - muzyk, kompozytor, dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, laureat licznych konkursów kompozytorskich, pasjonat muzyki chóralnej i kościelnej.

Chór rozpoczął swoje spotkania 5 lutego 2020 roku, tuż przed pandemią. Kolejne próby na kilka miesięcy uniemożliwił czas izolacji, a pierwszy długo wyczekiwany występ wybrzmiał w Uroczystość Serca Bożego 19 czerwca 2020 roku, docierając daleko poza przestrzeń parafii dzięki transmisji on-line.

Po okresie wakacyjnym chór kontynuował swoje spotkania i formację muzyczną, gromadząc coraz więcej osób w różnym wieku z okolicznych nadmorskich miejscowości.

Wszystkich łączy pragnienie by wielbić Pana Boga i śpiewać na Jego chwałę. Łączy też sympatia do muzyki i radość śpiewania, a śpiewanie w chórze to praca zespołowa, która uczy jedności, harmonii i współdziałania wszystkich członków chóru. Ogromna jest tutaj rola dyrygenta, którego zadaniem jest „związać” każdy pojedynczy głos z drugim w taki sposób, żeby powstał jeden spójny śpiew. Soprany, alty, tenory i basy łączą się w jedno brzmienie.

Śpiewanie w chórze to też odskocznia od codziennego życia, spełnienie pasji i radość z poczucia wspólnoty. Chór wymaga absolutnej spójności, dlatego uczy to dystansu do własnego ego, bo kto swój głos łączy z drugimi w jedno brzmienie, rezygnuje z indywidualności i wzmacnia poczucie zgodności.

Wyjątkowych wrażeń, zarówno dla śpiewających jak i dla wszystkich uczestników nabożeństw, dostarczają występy podczas ważnych świąt kościelnych, gdzie głos ludzki - najpiękniejszy i nie zbadany do końca instrument - wytwarza stosowny klimat by przeżywać liturgię jeszcze pełniej.

Formowanie i tworzenie chóru wpisuje się w Rok Jubileuszowy 50-lecia istnienia parafii w Jastrzębiej Górze oraz Rok Ignacjański, upamiętniający 500 rocznicę nawrócenia św. Ignacego Loyoli, co szczególnie cieszy i skłania do wspólnego śpiewania i dziękczynienia Panu Bogu za dar parafii i jej świętego Patrona - Ignacego - którego imię nasz chór nosi w swojej nazwie.

Spotkania chóru odbywają się w środy w godz. 19:00-20:30

Do chóru można dołączyć w każdym momencie, wystarczy przyjść na próbę.

Zdjęcia z różnych występów
(fot. Krzysztof Guzik, Sebastian Wujke, Tomasz Klin)