Kolumbarium

Prochem jesteś i w proch się obrócisz

Kolumbarium to ściana pamięci, która pełni funkcję grobowca, wyposażona w nisze w których umieszcza się urny. Kolumbarium to miejsce upamiętnienia i pochówku skremowanych ciał zmarłych.

Ciało ludzkie po śmierci ulega rozkładowi zgodnie ze słowami "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Kremacja jest przyśpieszeniem tego procesu.

Na Cmentarzu Parafialnym w Tupadłach planowana jest budowa Kolumbarium

INSTRUKCJA WATYKAŃSKA

Papież Franciszek w roku 2016 zatwierdził Instrukcję Kongregacji Nauki Wiary "Ad resurgendum cum Christo" o pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji. Dokument nakazuje przechowywanie prochów w miejscu świętym, zakazując ich rozrzucania a także przerabiania na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty.

W instrukcji przypomniano, że od ponad pół wieku Kościół zezwala na kremację zwłok, pod warunkiem, by „wybór ten nie był podyktowany wolą odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, albo w duchu sekciarskim, albo też pod wpływem nienawiści wobec religii katolickiej i Kościoła”. Podkreślono, że zmartwychwstanie Jezusa jest kulminacyjną prawdą wiary chrześcijańskiej.

Dodano, że pochówek na cmentarzach lub w innych miejscach świętych właściwie odpowiada współczuciu i szacunkowi, jakie należą się ciałom zmarłych, zaś Kościół uważa go za uczynek miłosierdzia względem ciała. Pochówek ciał zmarłych na cmentarzach lub w innych miejscach świętych sprzyja też pamięci i modlitwie za zmarłych ze strony rodziny i całej wspólnoty chrześcijańskiej. „Przez pochówek ciał na cmentarzach, w kościołach czy na terenach do tego przystosowanych, tradycja chrześcijańska strzegła wspólnoty między żywymi i umarłymi, i przeciwstawiała się tendencji ukrywania lub prywatyzowania wydarzenia śmierci oraz znaczenia, jakie ma ona dla chrześcijan”.

Instrukcja zaznacza, że wybór kremacji nie może być sprzeczny z jasno wyrażoną wolą zmarłego. Podkreśla, że „Kościół nadal preferuje pochówek ciał, jako że w ten sposób okazuje się większy szacunek zmarłym; kremacja jednak nie jest zakazana, chyba że została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską”.

Wskazuje się ponadto, że jeśli wybrano kremację, „prochy zmarłego muszą być przechowywane z zasady w miejscu świętym, czyli na cmentarzu, lub jeśli trzeba w kościele albo na terenie przeznaczonym na ten cel przez odpowiednie władze kościelne”. Sprzyja to pamięci o zmarłych w modlitwie i okazywaniu szacunku ich prochom.

Dokument Kongregacji Nauki Wiary zakazuje przechowywania prochów w miejscu zamieszkania oraz wyraźnie stwierdza, że „nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie albo w inny sposób, ani też przerabianie kremowanych prochów na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty”. Wreszcie podkreśla, że „w przypadku gdy zmarły notorycznie żądał kremacji i rozrzucenia własnych prochów w naturze z powodów sprzecznych z wiarą chrześcijańską, należy, zgodnie z prawem, odmówić przeprowadzenia uroczystości pogrzebowych”.

Instrukcja o pochówku ciał zmarłych i przechowywania prochów po kremacji

--->>> CZYTAJ CAŁOŚĆ <<<---

Jeżeli jesteś zainteresowany kremacją oraz umieszczeniem urny z prochami w Kolumbarium w Tupadłach - poinformuj o tym Kancelarię Parafialną

Przykładowe kolumbaria:

243 0.11119079589844