Boże Ciało w Jastrzębiej Górze
2022
W ramach obchodów 100-lecia Jastrzębiej Góry dziękowaliśmy Bożej Opatrzności za ten skrawek pięknej ziemi, wysunięty najdalej na północ w Polsce. W tej intencji odbyła się Eucharystia w kościele parafialnym oraz procesja centralnymi ulicami Jastrzębiej Góry.
100 LAT
Jubileuszowy bochen Chleba, kosz pełen owoców oraz kwiaty zostały złożone na ołtarzu przez pana Burmistrza i Radę Sołecką Jastrzębiej Góry jako wyraz wdzięczności za 100 lat naszej miejscowości.
OŁTARZE
Symbolika ołtarzy procesyjnych:
Ołtarz 1 - Domek Świętej Rodziny
Przygotowany przez Grupę Józefa i Grupę Uwielbienia nawiązywał do życia w Nazarecie Świętej Rodziny: Józefa, Maryi i Jezusa. Monstrancja umieszczona była na wysokości Dziecka Jezus jako znak, że Maryja i Józef dają nam Jezusa i prowadzą nas do Niego.
Ołtarz 2 - Kaszubska Królowa Polskiego Morza
Przygotowany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Jastrzębia Góra przedstawiał płaskorzeźbę Matki Boskiej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza, udekorowany barwami kaszubskimi: żółtą i czarną oraz ozdobami lokalnymi.
Ołtarz 3 - Najdalej na Północ
Przygotowany przez uczniów i pracowników naszej szkoły, która również szczyci się lokalizacją najdalej na Północ wysuniętej szkoły w Polsce. Tłem dla ołtarza była tafla morza i daleki horyzont Bałtyku. Słowa zaczerpnięte z Lednicy: "Daj się złowić w sieć miłości" niosły przesłanie otwarcia się na szerokie horyzonty Bożej i ludzkiej miłości.
Ołtarz 4 - Powrót do źródeł
Przygotowany przez Siostry Nazaretanki znajdował się na balkonie domu sióstr. To w tym domu rozpoczęła się działalność duszpasterska w 1924 roku wraz z przybyciem jezuitów do Jastrzębiej Góry. Wystrój ostatniego ołtarza przedstawiał współczesną rodzinę, która żyje i wzrasta karmiąc się Eucharystią.
Procesja zakończyła się Błogosławieństwem na cztery strony świata.
Zakłócenia
W trakcie procesji nie obyło się bez "złośliwości rzeczy martwych" czyli problemów z nagłośnieniem. Przerywane słowa pieśni i Ewangelii wprawiały uczestników w zaniepokojenie oraz refleksję, że być może coś podobnego dzieje się w naszych sercach, bo niejednokrotnie Słowo Boże docierając do nas napotyka na podobne zakłócenia i ten Głos nie jest dobrze słyszalny.
Katolicy na ulicy
Udział w procesji Bożego Ciała jest aktem wiary ludzi, którzy uważają się za chrześciajn i katolików. Dziękujemy wszystkim licznym uczestnikom za świadectwo wiary i budowanie wspólnoty wierzących. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w oprawę Eucharystii i procesji, dzieciom i dorosłym. Strażakom z OSP Jastrzębia Góra za zapewnienie bezpieczeństwa na drodze i kierowanie ruchem.
GALERIA
Zdjęcia z uroczystości (dwie strony zdjęć) autorstwa Krzysztofa Guzika