31 marca 2021

TRIDUUM PASCHALNE

Męka Śmierć i Zmartwychwstanie

Rok temu przy pustym kościele, tym razem limit uczestników 68 osób. Celebrujemy święte dni Męki i Zmartwychwstania Jezusa.

TRIDUUM PASCHALNE

01.04 WIELKI CZWARTEK

18:00 Msza Wieczerzy Pańskiej - obowiązują zapisy. Adoracja w ciemnicy do godz. 21:00.

02.04 WIELKI PIĄTEK

Adoracja w ciemnicy od godz. 8:00.

15:00 Droga Krzyżowa - obowiązują zapisy.

18:00 Liturgia Męki Pańskiej - obowiązują zapisy.

Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 22:00.

03.04 WIELKA SOBOTA

Adoracja w Grobie Pańskim od godz. 8:00.

Święcenie pokarmów na placu przed kościołem w godz. 9:00-13:00.

Zobacz ZDJĘCIA

20:00 Wigilia Paschalna - obowiązują zapisy.

04.04 NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

Nie ma procesji rezurekcyjnej.

Msze w kościele 7:00  9:00  11:00  18:00 - obowiązują zapisy. Komunia udzielana również po mszach.

Nie ma mszy 12:15 w Kaplicy Sióstr ani mszy 15:00 w Tupadłach.

OKTAWA WIELKANOCY

05.04 PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

Msze w kościele  7:00  9:00  11:00  18:00 - obowiązują zapisy. Komunia udzielana również po mszach.

Nie ma mszy 12:15 w Kaplicy Sióstr ani mszy 15:00 w Tupadłach.

06-10.04 WTOREK-SOBOTA WIELKANOCNA

Msze w kościele  7:00 i 18:00 - obowiązują zapisy.

INFORMACJE DODATKOWE

DYSPENSA

W dalszym ciągu pozostaje w mocy wcześniej udzielona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Zachęcamy do jednoczenia się na modlitwie w rodzinach poprzez transmisje nabożeństw.

KOMUNIA DUCHOWA

Wyrazem łączności duchowej z Kościołem jest również praktyka Komunii duchowej (nazywanej także Komunią pragnienia), do której zachęcamy wszystkich nie mogących przystąpić do Komunii sakramentalnej. Akt Komunii duchowej wymaga stanu łaski uświęcającej. Dokonując go przy pomocy jednej z prawnie uznanych formuł modlitewnych, wierny może zyskać odpust cząstkowy. Odpust cząstkowy związany jest także z odmówieniem modlitwy „Duszo Chrystusowa” lub „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” jako dziękczynienie po Komunii (Liturgia Godzin, Dziękczynienie po Mszy Świętej).

ODPUST

20 marca 2020 r. Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu specjalnego wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy opiekują się osobami zakażonymi.

SPOWIEDŹ WIELKANOCNA

Zachęca się wiernych do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w okresie paschalnym.

Penitencjaria Apostolska zarządzeniem z dnia 20 marca br. informuje, że: „Tam, gdzie poszczególni wierzący znajdują się w bolesnej niemożności uzyskania rozgrzeszenia sakramentalnego, należy pamiętać, że żal doskonały, płynący z miłości do Boga nad wszystko umiłowanego, wyrażony w szczerej prośbie o przebaczenie (takiej, jaką penitent jest obecnie w stanie wyrazić), i któremu towarzyszy votum confessionis, czyli stanowcze postanowienie, aby jak najszybciej przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, uzyskują przebaczenie grzechów, nawet śmiertelnych (por. KKK, nr 1452)”.

Biorąc pod uwagę trwający stan epidemii, przypominamy, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego spowiedzi św. i przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku przypada 30 maja. Okres ten został wydłużony do Uroczystości Trójcy Świętej decyzją 205. Konferencji Episkopatu Polski, która odbyła się 21 marca 1985 r. W komunikacie po tych obradach czytamy: „W Polsce ten czas trwa do Uroczystości Trójcy Świętej”. Potwierdza to także autopoprawka z 2014 r.

W trosce o dobro duchowe wiernych Stolica Apostolska przypomina, że niedopuszczalna jest spowiedź przez telefon, internet lub inne komunikatory.