13 maja 2020

ŚW. ANDRZEJ BOBOLA

Patron Parafii

ŚWIĘTO PATRONALNE

Św. Andrzej Bobola był pierwszym patronem parafii powstałej w Jastrzębiej Górze w roku 1971, której centrum była kaplica przy ul. Kaszubskiej. Wraz z wybudowaniem nowego kościoła przy ul. Piastowskiej parafia zmieniła nazwę i patronował jej św. Ignacy Loyola. W roku 2017 tytuł parafii został ponownie zmieniony i odtąd obaj święci jezuici są uwzględnieni w nazwie, która brzmi: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze.

Parafia najdalej na Północ w Polsce ma dwóch tytularnych patronów, a tym samym dwa razy obchodzi swoje patronalne święto: 31 lipca16 maja.

ŚW. ANDRZEJ BOBOLA

Andrzej Bobola urodził się w roku 1591 w województwie sandomierskim. Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w roku 1611. Wyświęcony na kapłana w roku 1622, pełnił najpierw obowiązki kaznodziei i moderatora Sodalicji Mariańskiej w Wilnie. Zostawszy misjonarzem wędrownym, od roku 1636 utwierdzał w wierze katolickiej liczne rzesze wiernych w trudnych dla Kościoła czasach. Zginął śmiercią męczeńską w Janowie na Polesiu 16 maja 1657 roku, zamęczony z nienawiści do religii katolickiej. Został kanonizowany w roku 1938. Jego ciało spoczywa w kościele jezuitów w Warszawie.

Tegoroczne uroczystości parafialne będą skromne ze względu na pandemię. Nie będzie Festynu Parafialnego.

sobota 16 maja 2020

Msze św.  700 900 1800