4 października 2021

O. RYSZARD MYŚLIWIEC (1924-2021)

Zmarł najstarszy jezuita w Polsce

4 października 2021 zmarł w Gdyni

o. Ryszard Myśliwiec

Odszedł do Pana w 98 roku życia, 75 roku powołania zakonnego i 66 roku kapłaństwa

Msza pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek 11 października o godz. 1200 w Kościele Parafialnym św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze, następnie pochówek na Cmentarzu Parafialnym w Tupadłach. Przejazd z kościoła na cmentarz we własnym zakresie.

Pusta Noc w niedzielę 10 października o godz. 1700 w kościele parafialnym.

BIOGRAFIA

O. Ryszard Myśliwiec SJ urodził się 4 stycznia 1924 roku we wsi Trzemcha Dolna, województwo mazowieckie. Był synem Jana i Marii z domu Dybiec. Ukończył Szkołę Podstawową w Siennie, dwie klasy gimnazjalne w Ostrowcu Świętokrzyskim w roku 1939 i Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie (1940-1944). Równocześnie uczęszczał do szkoły muzycznej. W okresie tajnego nauczania zdał maturę w 1944 roku, a potem studiował w latach 1945-1947 na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 30 lipca 1947 r. i odbył nowicjat w Kaliszu. Pierwsze śluby złożył 31 lipca 1949 r. w Kaliszu, na ręce o. Juliana Piskorka SJ. Następnie studiował filozofię w Krakowie (1949-1952) i teologię w Warszawie (1953-1958). Święcenia prezbiteratu przyjął 31 lipca 1956 roku w Warszawie przez posługę bpa Zygmunta Choromańskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej.

Następnie został skierowany do Gdańska-Wrzeszcza, gdzie pracował jako wikariusz i uczył religii, a także posługiwał siostrom zakonnym (1958-59). W latach 1959-1960 odbył w Czechowicach-Dziedzicach ostatni etap formacji zakonnej, czyli Trzecią Probację, pod kierunkiem o. Edwarda Bulandy SJ. Ostatnie śluby złożył 15 sierpnia 1961 r. w Łodzi wobec o. Antoniego Olszewskiego SJ.

W 1960 r. został skierowany do Łodzi, gdzie do 1968 r. pomagał w pracy parafialnej i uczył katechezy. Następnie w latach 1968-1969 pracował w Świętej Lipce m.in. jako organista i katecheta, a w latach 1969-1971 w Gdyni. Powrócił potem do Gdańska, gdzie przez 19 lat (1971-1990) pracował przy parafii św. Bartłomieja i uczył religii uczniów szkoły muzycznej. Za swoją działalność w Gdańsku, głównie wśród nauczycieli, był po latach wielokrotnie odznaczany przez przedstawicieli lokalnych struktur NSZZ „Solidarność”.

Najdłużej pracował w parafii w Jastrzębiej Górze, gdzie spędził jako duszpasterz 27 lat (1990-2017) i trzy kolejne jako senior. Opublikował książkę zatytułowaną „Drogi dojścia do Boga” (WAM, Kraków 2009), w której posługując się świadectwami różnych ludzi, także niewierzących, obojętnych religijnie i agnostyków, ukazuje, że nie ma sprzeczności między wiedzą a wiarą. Książka, zarówno po polsku jak i po niemiecku, zyskała dużą popularność.

Gdy w 2016 roku podczas uroczystości 60-lecia kapłaństwa znajomi pytali go, co teraz robi, odpowiadał z humorem: „przygotowuję się do śmierci” i wszystkim przyjaciołom, którzy go w ten uroczysty dzień odwiedzili powiedział na pożegnanie:

„Do widzenia i spotkania w lepszym świecie, który Bóg nam przygotował już przed wiekami. A więc szczęść Boże wszystkim – i do zobaczenia w niebie. To krótkie przemówienie zakończmy najstarszym słowem hebrajskim, którym naród Izraela kończył każdą modlitwę skierowaną do Boga. Jest to słowo „Amen”, co po polsku znaczy „niech się tak stanie”, oby tak było. A więc amen, szczęść Boże wszystkim i do zobaczenia w Niebie”.

Zmarł 4 października 2021 roku w Gdyni, gdzie przebywał od roku w zakonnej infirmerii modląc się za Kościół i Towarzystwo Jezusowe.

za: jezuici.pl

Galeria wspomnień: