1 stycznia 2021

ANNO DOMINI 2021

Inicjatywy noworoczne

ROK PAŃSKI 2021

Co nam przyniesie nowy rok?

Oto planowane wydarzenia

JUBILEUSZ PARAFII

W roku 1971 na terenie ówczesnych miejscowości Jastrzębia Góra, Lisi Jar i Rozewie została ustanowiona samodzielna parafia, dekret biskupi w tej sprawie został podpisany w dniu 20 marca 1971. Duszpasterstwo parafialne i turystyczne od początku prowadzili tutaj jezuici. W roku 2021 przeżywamy Jubileusz 50-lecia istnienia Parafii w Jastrzębiej Górze.

Główne obchody planowane są w następujących terminach:

19 marca 2021 (piątek) godz. 18:00 - Zawierzenie św. Józefowi

20 marca 2021 (sobota) godz. 12:00 - Dziękczynienie za dar parafii

20 maja 2021 (czwartek) godz. 18:00 - 2. rocznica śmierci o. Władysława Kaszyckiego SJ, rozpoczęcie Roku Ignacjańskiego, dziękczynienie za dar parafii

Kolejne uroczystości jubileuszowe odbędą się w czasie wakacji.

JUBILEUSZ MIEJSCOWOŚCI

100 lat miejscowości Jastrzębia Góra

Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z XVIII wieku. Na niemieckiej mapie Schröttera została zaznaczona nazwa Habichtsberg, co po polsku oznacza Jastrzębia Góra i dotyczyła najwyższego wzniesienia terenu między Chłapowem a Rozewiem. Ponownie to wzniesienie pojawiło sie na mapie "Teretorium Pilense" z roku 1848.

Rozwój osadnictwa na terenie dzisiejszej Jastrzębiej Góry rozpoczyna się w okresie międzywojennym, kiedy Polska uzyskała dostęp do morza. Stała się wtedy modnym kąpieliskiem, także wśród ówczesnych elit politycznych. W roku 1921 spółka "Jastgór", która odkupuje od niemieckiego właściciela wszystkie działki dzisiejszej Jastrzębiej Góry Zachodniej. Działki zostają stopniowo zabudowane domkami letniskowymi i pensjonatami. W roku 1924 do Jastrzębiej Góry przybywają księża z zakonu jezuitów i przy dzisijeszej ulicy Kaszubskiej budują oszkloną werandę – kaplicę św. Andrzeja Boboli, która stała się zalążkiem nowej parafii powstałej w roku 1971.

Więcej o uroczystościach 100-lecia na stronie SOŁECTWO JG

Więcej o historii Jastrzębiej Góry w Biuletynie RATUSZ

ROK RODZINY AMORIS LAETITIA

Papież Franciszek ogłosił specjalny Rok poświęcony Rodzinie „Amoris laetitia”, który zostanie zainaugurowany podczas zbliżającej się uroczystości św. Józefa 19 marca 2021 roku. Zakończą go obchody 10. Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie, w czerwcu 2022 roku. W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański w Niedzielę Świętej Rodziny Franciszek przypomniał, aby w rodzinach nigdy nie zabrakło trzech słów: przepraszam, proszę, dziękuję.

Więcej na stronie VATICAN NEWS

ROK ŚW. JÓZEFA

„Ukochany ojciec, ojciec czułości, w posłuszeństwie i w gościnności; ojciec twórczej odwagi, robotnik, zawsze w cieniu” - tymi słowami Papież opisuje w czuły i poruszający sposób św. Józefa. Czyni to w Liście apostolskim „Patris corde – Z ojcowskim sercem", jednocześnie Papież ogłosił od 8 grudnia 2020 do 8 grudnia 2021 roku specjalny „Rok" poświęcony Opiekunowi Jezusa.

Papież, inspirując się dziełem „Cień Ojca", polskiego pisarza Jana Dobraczyńskiego, opisuje ojcostwo Józefa w relacji do Jezusa jako „cień Ojca Niebieskiego na ziemi ". „Nikt nie rodzi się ojcem, ale nim się staje", stwierdza Papież, ponieważ „podejmuje się troskę o dziecko", biorąc na siebie odpowiedzialność za jego życie. Niestety, we współczesnym społeczeństwie „dzieci często wydają się osierocone przez ojców", ojców zdolnych „wprowadzić dziecko w doświadczenie życia", bez zatrzymywania go albo traktowania jako „własności”, ale czyniąc je „zdolnym do wyborów, do wolności i do odejścia". W tym sensie Józef ma przydomek „przeczystszy", który jest „przeciwieństwem posiadania": w rzeczywistości „umiał kochać w sposób niezwykle wolny", „usuwał się", aby postawić w centrum życia nie siebie samego, ale Jezusa i Maryję. Jego szczęście wynikało z „daru z siebie". Prawdziwym ojcem jest ten, kto „wyrzeka się pokusy życia życiem swoich dzieci" i szanuje ich wolność, ponieważ ojcostwo przeżywane w pełni czyni samego ojca „nieużytecznym", kiedy „dziecko staje się autonomiczne i samodzielnie podąża ścieżkami życia".

Z okazji Roku św. Józefa w naszej parafii:

19-ego dnia m-ca godz. 18:00 - Modlitwa do św. Józefa (intencje można wpisywać TUTAJ)

Mężczyźni św. Józefa - spotkania formacyjne dla mężczyzn

Pełny tekst listu "Patris Corde": VATICAN

Więcej o Roku św. Józefa: VATICAN NEWS

Odpusty na Rok św. Józefa: GOŚĆ.PL

ROK IGNACJAŃSKI

Generał jezuitów, o. Arturo Sosa SJ, ogłosił na całym świecie obchody Roku Ignacjańskiego upamiętniającego nawrócenie św. Ignacego Loyoli. Potrwają one od 20 maja 2021 do 31 lipca 2022 roku. Rok św. Ignacego to nie tylko upamiętnienie ważnych dla jezuitów wydarzeń historycznych, ale przede wszystkim wezwanie do radykalnej przemiany duchowej.

Ignacy Loyola (1491-1556) został ranny w bitwie o Pampelunę dnia 20 maja 1521 roku. To wydarzenie zapoczątkowało proces jego przemiany duchowej, który z próżnego rycerza zmienił go w pokornego żołnierza Jezusa Chrystusa. Wspominając to „spotkanie” Ignacego z kulą armatnią, która strzaskała mu nogę, jezuici rozpoczną jubileuszowe obchody Roku Ignacjańskiego.

W naszej parafii Eucharystia na rozpoczęcie Roku Ignacjańskiego 20 maja 2021 o godz. 18:00

Więcej o św. Ignacym: JEZUICI.PL