Letni Festiwal Muzyczny

O festiwalu

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno - gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli.

Organizowane koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. Sprzyjać temu będzie zróżnicowany repertuar koncertów festiwalowych, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami   z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej  w Europie Zachodniej oraz za wschodnią granicą.  Udział w koncertach wybitnych autorytetów - artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka i Jezuitów” w Jastrzębiej Górze (współorganizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku) towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie.

Podczas 16 koncertów, w dniach 1 lipca – 26 sierpnia 2017 roku, jastrzębiogórskiej publiczności swe umiejętności zaprezentują zaproszeni organiści, instrumentaliści i wokaliści – artyści z najwyższej światowej półki oraz wybitnie utalentowani artyści młodego pokolenia. Ten kontrast artystyczny, łączący doświadczenie z młodością oraz prezentacja zróżnicowanych form muzycznych stanowić będzie interesującą formułę koncertów. Niedawno powstałe, dedykowane Maestro Krzysztofowi Pendereckiemu, duże organy koncertowe kościoła p.w. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze są magnesem przyciągającym artystów oraz niezliczone rzesze polskich i zagranicznych turystów odwiedzających latem ten malowniczy zakątek Polski. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową.

Patronat honorowy:

Organizatorzy:

• Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
  • Ojcowie Jezuici
  • Polska Filharmonia Bałtycka im. Fr. Chopina w Gdańsku
  • Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”

Współpraca:

•  Towarzystwo Miłośników Jastrzębiej Góry