Namaszczenie Chorych

NAMASZCZENIE CHORYCH

Namaszczenie chorych jest sakramentem, podczas którego Bóg leczy duszę chorego, daje siłę i ulgę w cierpieniu, a czasem przywraca zdrowie ciała.

Jak działa sakrament chorych?

Namaszczenie chorych da ci pocieszenie, pokój i siłę. Spotkasz Jezusa, który cię umocni. Niektórzy chorzy zostają nawet w ten sposób uzdrowieni.

Jak jest udzielany?

Kapłan namaszcza czoło i dłonie chorego poświęconym olejem. Wypowiada przy tym słowa:

Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego.

Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie.

Ewangelie mówią, że Jezus w szczególny sposób troszczył się o chorych; bardzo wielu ludzi uzdrowił na ciele i na duszy. Chorzy mogą także dziś odczuć Bożą miłość w sakramencie namaszczenia chorych. W osobie kapłana sam Jezus stoi przy łóżku chorego.

Kiedy stosować?

Sakrament chorych nie jest ostatnim namaszczeniem. Nie trzeba się go bać ani wstydzić. Jest sakramentem wielokrotnego użytku, a przyjąć go może każdy któremu dolega poważna choroba.

Wybierasz się do szpitala na zabieg lub operację? Skorzystaj wcześniej z sakramentu chorych, np. po niedzielnej eucharystii podejdź do zakrystii i poproś księdza o namaszczenie - dostaniesz duchowe umocnienie na czas pobytu w szpitalu.

Osoby, które same już nie mogą przyjść do kościoła odwiedzamy w domach.

W naszej parafii chorych regularnie odwiedza

o. Krzysztof Haptaś

tel. 507 820 430

Można do niego zadzwonić i na pewno przyjedzie z sakramentami spowiedzi i komunii oraz dobrym słowem wsparcia.

Wiatyk

Człowiek, który umiera, powinien się wyspowiadać oraz przyjąć Wiatyk, czyli Komunię Świętą "na drogę". Tak określa się jedzenie lub przekąski zabierane w długą podróż.

Namaszczenie chorych pomaga także przejść przez śmierć. Jezus jest tym, który nie tylko towarzyszy nam w momemcie śmierci, lecz przeprowadza nas przez śmierć do życia w niebie.

3-MINUTOWY KATECHIZM