BIERZMOWANIE

Bierzmowanie jest sakramentem, podczas którego Bóg umacnia cię Duchem Świętym do służby dla królestwa Bożego i daje odwagę do wyznawania wiary. Bóg potrzebuje ciebie tam, gdzie żyjesz.

Jak wygląda bierzmowanie?

Biskup wyciąga ręce nad kandydatami i wzywa Ducha Świętego.

Następnie namaszcza  każdego kandydata krzyżmem, robiąc nim na czole znak krzyża świętego i modląc się, kładzie na niego rękę.

Zwraca się przy tym do każdego po imieniu i mówi:

N., przyjmij znamię daru Ducha Świętego

Świadek bierzmowania stoi za kandydatem i kładzie rękę na jego ramieniu.

Skutki bierzmowania

Doświadczysz działania Ducha Świętego, który wypełni twoje serce, który chce stać się twoją siłą w życiu i twoim wewnętrznym drogowskazem. Duch Święty chce kontyuować w tobie to, co rozpoczął na chrzcie świętym.

Duch Święty umocni twoją wiarę, pomoże ci rozpoznać Boga i wybierać dobro. Da ci zdolność dochowania wierności temu w co wierzysz, oraz mówienia o tym innym ludziom. Dlatego potrzebujesz Jego pomocy. Gdy będziesz Go słuchał, Duch Święty stanie się twoim wewnętrznym drogowskazem, pokazującym ci drogę przez twoje życie.

Czym charakteryzuje się dojrzały chrześcijanin?

1. Zna swoją wiarę.
  2. Praktykuje wiarę, dba o jej rozwój i służy bliźnim.
  3. Wyznaje to, w co wierzy, przed innymi ludźmi.

Kto może przyjąć bierzmowanie?

W Archidiecezji Gdańskiej bierzmowanie udzielane jest osobom ochrzczonym, które ukończyły szkołę podstawową oraz praktykują swoją wiarę.

Termin najbliższego bierzmowania jest nieznany. Przygotowania trwają.