CHRZEST

Chrzest jest sakramentem, podczas którego Chrystus gładzi grzech pierworodny, czyni cię na zawsze dzieckiem Boga i przyjmuje do wspólnoty Kościoła. Zostajesz chrześcijaninem i możesz przyjąć kolejne sakramenty.

Podczas chrztu dziecko lub dorosły trzykrotnie polewany jest wodą i wypowiadane są słowa:

N., ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Inne widoczne znaki podczas udzielania chrztu to:

• namaszczenie olejem krzyżma świętego
  • nałożenie białej szaty
  • zapalenie świecy

WODA daje życie. Z wody chrzcielnej rodzisz się na nowo - jako chrześcijanin! Woda oczyszcza - Bóg zmywa z ciebie moc zła i uwalnia z grzechu pierworodnego. Od tej pory jesteś pod ochroną Ojca, Syna i Ducha Świętego. Zostałeś włączony do wspólnoty Kościoła.

KRZYŻMO pokazuje jak ważny jesteś dla Boga; krzyżmem namaszczano jedynie kapłanów, królów i proroków. Być namaszczonym oznacza być ogarniętym miłością Boga, Duchem Świętym, która chroni przed zranieniem i czyni niepokonanym.

BIAŁA SZATA oznacza dar nowego życia, zjednoczenia z Bogiem, upodobnienia do Chrystusa, udziału w Jego życiu i chwale.

ŚWIECA symbolizuje, że odtąd jesteś "światłem dla świata".

CHRZEST DZIECKA

Chrzest jest darem Boga. Wierzący rodzice przyjmują ten dar, gdyż chcą dla swojego dziecka tego, co najlepsze.

RODZICE

Rodzice dziecka powinni być wierzący i praktykujący. Na podstawie wiary rodziców udziela się chrztu dziecku.

Pragnienie chrztu dziecka zgłasza ojciec lub matka, którzy są naszymi parafianami. Jeśli rodzice są spoza naszej parafii, wymagane jest zezwolenie proboszcza parafii miejsca zamieszkania.

CHRZESTNI

Rodzice chrzestni są katolikami, głęboko wierzącymi, bierzmowanymi, którzy mają pomagać swojemu chrześniakowi stawać się prawdziwym chrześcijaninem.

Rodzicem chrzestnym może być katolik, który:

1. ma ukończone 16 lat
  2. ma przyjęty sakrament bierzmowania
  3. jest osobą wierzącą i praktykującą, nie ma przeszkód w korzystaniu z sakramentów spowiedzi i komunii

UWAGA: Wymagany jest jeden chrzestny (nie musi być dwóch)

Jeśli chrzestni nie mieszkają w naszej parafii, winni przedłożyć zaświadczenie ze swojej parafii w której faktycznie przebywają, iż mogą być chrzestnymi.

DOKUMENTY

Wypełnij interaktywny formularz i prześlij go mailem do Kancelarii lub wydrukuj i przynieś osobiście.

CHRZEST - POBIERZ FORMULARZ

DOKUMENTY DODATKOWE

• Aktu urodzenia dziecka z USC
  • Zaświadczenia od chrzestnych
  • Pozwolenie od proboszcza (nie dotyczy mieszkańców Jastrzębiej Góry, Rozewia, Tupadeł)

Skany dokumentów prześlij mailem do Kancelarii lub przynieś osobiście.

TERMINY

Termin chrztu ustalany jest indywidulanie z każdą rodziną. Najczęściej jest to niedziela godz. 1200 lub sobota godziny popołudniowe.

W Wielkim Poście chrztu nie udziela się.

Chrzest zgłaszamy przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem.

GADŻETY

Na ceremonię chrztu rodzice lub chrzestni przynoszą potrzebne rekwizyty, są nimi: świeca i biała szata

KOSZT

Ofiara za udzielenie chrztu jest dobrowolna.

3-MINUTOWY KATECHIZM

350 0.12520003318787