Historia parafii i kościoła

W roku 1924 Ojcowie Jezuici nabyli niewielki dom – trzeci powstały w Jastrzębiej Górze, który wybudował Niemiec Winkenhagen przy dzisiejszej ulicy Kaszubskiej 9. Była to zabudowa drewniana, parterowa. Obok domu zbudowano przeszkloną werandę, w której urządzono kaplicę, obsługiwaną w miesiącach letnich przez Ojców Jezuitów, a w pozostałym okresie przez księdza z parafii w Strzelnie.

W 1960 stałym administratorem domu i kaplicy został o. Jan Rosiak, który początkowo przebywał w Jastrzębiej Górze od czerwca do końca września, a od 1966 już na stałe. Podjął on naukę religii dla dzieci i młodzieży. W 1971 roku została erygowana parafia w Jastrzębiej Górze. Z czasem ta mała kapliczka parafialna okazała się za mała i trzeba było pomyśleć o nowym kościele. Po długich staraniach uzyskano zgodę na budowę kościoła, którą rozpoczęto w 1984 roku.

Projekt nowego kościoła przygotował architekt Janusz Kowalski z Sopotu a konstruktorem został inż. Zygmunt Sikorski z Gdyni. Z ramienia zakonu budową kierował o. Władysław Kaszycki, SJ.
W czerwcu 1992 jezuici przeprowadzili się z ul. Kaszubskiej 9 do nowego ośrodka duszpasterskiego przy ul. Zygmunta III 6, gdzie znajduje się parafia i rezydencja z domem Trzeciej Probacji. 20 lipca 1985 roku ówczesny Ordynariusz Diecezji bp Marian Przykucki dokonał poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego. Nowym patronem parafii został św. Ignacy Loyola. Pierwszą mszę św. w dolnym kościele odprawiono już w 1985 roku, a w kościele górnym w 1993 roku. Dnia 31 lipca 2001 roku aby Tadeusz Gocłowski dokonał uroczystej konsekracji kościoła.

Wystrój Kościoła
Obraz w głównym ołtarzu przedstawia postać św. Ignacego Loyoli, założyciela Zakonu Jezuitów. Namalował go Maksymilian Antoni Pietrowski w 1850 roku. Obraz znajdował się w jezuickim kościele św. Ignacego Loyoli w Bydgoszczy. Po zburzeniu kościoła przez hitlerowców w 1940 roku uratowany obraz był przechowywany przez Kazimierza Boruckiego powojennego dyrektywa Muzeum Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Po konserwacji w Toruniu został przewieziony do Jastrzębiej Góry w 1985 roku i umieszczony w głównym ołtarzu górnego kościoła. Ramę do obrazu wykonał Zbigniew Dąbrowski z Ostródy, a ufundował ją Jan Hepek z Jastrzębiej Góry.
Pozostałe obrazy: Jana Chrzciciela, Jezusa Miłosiernego, Serca Pana Jezusa i Matki Bożej oraz Stacje Drogi Krzyżowej namalował brat Bronisław Podsiadły, SJ.
W czerwcu 2014 roku Teresa Bartosiewicz, malarka z naszej parafii, ofiarowała swój obraz „Jezus ratuje tonącego Piotra", do którego ramy ofiarował i wykonał Tomasz Jeka z Jastrzębiej Góry.
Ozdobną obudowę tabernakulum zaprojektował i wykonał w 2000 roku Wiesław Daroch z Kolumny koło Łodzi.

Słowo o muzyka u Jezuitów

Porządek Mszy Św. i Nabożeństw